W tym roku Rodzina Wincentyńska obchodzi jubileusz 400-lecia charyzmatu świętego Wincentego a Paulo. To okazja, by lepiej poznać tego świętego i jego naśladowców. Reportaż który przygotowała TV Trwam oraz Radio Maryja przedstawia różne aktywności związane z regułą zakonną tego świętego realizowane w Polsce. Więcej na stronie Radio Maryja i TV Trwam

W Świetlicy Środowiskowej im. Świętego Wincentego a Paulo w Krakowie dzieci mogą nie tylko obrabiać lekcje, ale także rozwijać swoje pasje – mówi Łukasz Orzechowski.

  • Oprócz tego, że są tu zajęcia rekreacyjne, to bardzo często prowadzimy sekcje sportowe, gdzie efektem są wyniki w zawodach – wskazuje pracownik świetlicy.

Jak przyznaje dyrektor świetlicy siostra Agnieszka Dutka, wszyscy się tu nawzajem obdarowują.

  • Kiedy przychodzę wieczorem do kaplicy i chcę Panu Bogu podziękować za cały dzień, to mówię: „wciąż mnie zadziwiasz Panie”. Ta świetlica jest utrzymywana przez zgromadzenie sióstr i tak naprawdę utrzymuje ją Opatrzność Boża przez ludzi, którzy są dotknięci tą miłością Boga – mówi Agnieszka Dudka.

Rodzina Wincentyńska to także świeccy, którzy działają w takich strukturach, jak np. Świeccy Misjonarze Wincentyńscy, Stowarzyszenie Cudownego Medalika czy Wincentyńska Młodzież Maryjna – wskazuje Angelika Chmaj.

  • – Formowanie się od najmłodszych lat w wincentyńskiej młodzieży dało mi przestrzeń uwrażliwienia się na drugiego człowieka na wzór św. Wincentego i na wzór Maryi oraz przestrzeń rozeznania powołania zawodowego i życiowego – mówi Angelika Chmaj.

W Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie do września można zwiedzać wystawę ukazującą bogatą działalność Rodziny Wincentyńskiej – mówi kustosz muzeum. ks. Wacław Umiński.

  • Niewątpliwie ciekawostką są zdjęcia dokumentujące prace sióstr czy pań miłosierdzia. Na zdjęciach siostry przedstawione są w charakterystycznym stroju, czyli kornecie, z którego kiedyś szarytki słynęły – wskazuje ks. Umiński.