jacekstyla-t200xDzisiaj, we wtorek 6 marca 2012, po ceremonii pogrzebowej o godz. 14:30 w miejscowym kościele w Wittenheim, w diecezji Strasburskiej, we Francji odprowadziliśmy na cmentarz parafialny na wieczny spoczynek, ks. Jacka Styłę CM, długoletniego duszpasterza polonijnego Polskiej Misji Katolickiej we Francji i od ponad 35 lat proboszcza parafii św. Krzysztofa w WittenheimKs. Jacek Styła CM (Hiacynth Styla) zmarł po długiej i ciężkiej chorobie we wtorek przed południem (10:00), 28 lutego 2012 w Wittenheim w wieku 78 lat, 61 lat powołania i 55 lat kapłaństwa.

Ks. Jacek STYŁA CM urodził się 11 września 1933 w Wadowicach. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w Prowincji Polski i został przyjęty 27 września 1950 r. 5 października 1955 złożył śluby święte w Krakowie, a 14 września 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp Stanisława Rosponda. Po święceniach kontynuował studia na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując dyplom magistra filologii klasycznej. W tym samym czasie do 1961 był wykładowcą języka łacińskiego w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Następnie został skierowany do seminarium duchownego diecezji gorzowskiej w Paradyżu jednocześnie będąc sędzią pro synodalnego Diecezjalnego Sądu Duchownego.

5 września 1974 przybył do Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Na zlecenie jej Rektora oraz z nominacji Arcybiskupa Strasburga Artura Elchringera 19 czerwca 1975 objął probostwo parafii św. Krzysztofa w Wittenheim (w dzielnicy Fernand Anna), w Alzacji we Francji, gdzie gorliwie pełnił obowiązki duszpasterza polonijnego aż do śmierci. Oprócz kościoła parafialnego posługiwał także w filii Staffelfelden – Rossalmend. Był on cenionym i szanowanym duszpasterzem, serdecznym kolegą księży, bez reszty oddanym kapłańskiej posłudze. W 1977 r. został mianowany przez ówczesnego Rektora PMK ks. Zbigniewa Bernackego asystentem dziekana Okręgu Wschodniego PMK we Francji. Rodaków na obczyźnie jednoczył w służbie Bogu i Ojczyźnie. W latach 1999 – 2008 był superiorem Domu Galijskiego Prowincji Polski Zgromadzenia Misji do którego należeli wszyscy polscy Misjonarze św. Wincentego a Paulo pracujący we Francji.

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE
A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ MU ŚWIECI.
ODPOCZYWAJ W POKOJU.