Br. Cieplak Stanisław (1896—1976)

Br. Cieplak Stanisław (1896—1976), brat, misjonarz w Chinach, ogrodnik w Erie Pa w Ameryce Północnej.

Urodził się 27 I 1896 r.. Do Zgromadzenia wstąpił w Krakowie na Stradomiu 18 IV 1922 r., śluby złożył 27 XI 1924 r. Następnie przez lat 10 przebywał w domu stradomskim i zajmował się pracą w ogrodzie a także spełniał wiele innych posług, związanych z życiem dużej wspólnoty w centrali prowincji.

W dniu 19 IV 1932 r. wraz z czterema innymi misjonarzami (Paweł Kurtyka, Józef Grzeliński, Wilhelm Ciemała, brat Władysław Prync) wyjechał na placówkę misyjną do Wenchow w południowych Chinach, w prowincji Tchékiang. Przez 14 lat pobytu w Chinach pracował na jednej dużej placówce (Wenchow), która była ,,gniazdem” dla dziesięciu misjonarzy i dwóch braci, nauczających “w drodze” po rozległym terenie wikariatu apostolskiego. Brat Cieplak zajmował się zaopatrzeniem domu, utrzymaniem małego gospodarstwa i ogrodu; pracował także w kościele i zakrystii.

Po wydaleniu misjonarzy europejskich z Chin w 1946 r., wyjechał wraz z grupa księży do Stanów Zjednoczonych (USA). Pracował w gospodarstwie i w ogrodzie-parku w Kolegium św. Jana Kantego w Erie Pa. Marzył o powrocie do Polski, jednak myśl, że nie ma na miejscu brata, który przejąłby jego obowiązki skłoniła go do pozostania tam do śmierci.

Brata Cieplaka charakteryzowały: rzetelność w pracy, ofiarność, zdrowa pobożność, skromność, prostota, umiłowanie powołania i Zgromadzenia, dobry serdeczny kontakt z konfratrami i ludźmi świeckimi. Zmarł w Erie Pa 13 VIII 1976; pogrzebano go na miejscowym cmentarzu.

M. Chorzępa, Śp. Brat Stanisław Cieplak. Teczka personalna, AMS.

Inne informacje

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »