Nowy Biuletyn VSO z marca 2015 r.

  • Post category:VSO

 

VSOWincentyńska Młodzież Maryjna: beneficjent Funduszu Patrymonialnego

Wincentyńska Młodzież Maryjna (WMM) jest stowarzyszeniem międzynarodowym, którego dyrektorem jest przełożony generalny Zgromadzenia Misji. Międzynarodową przewodniczącą WMM jest Yasmine Cajuste. Ona także jest koordynatorką inicjatyw Rodziny Wincentyńskiej na Haiti. WMM na Haiti jest beneficjentem Funduszu Patrymonialnego. Na naszą prośbę Yasmin Cajuste dzieli się z czytelnikami biuletynu swoimi refleksjami dotyczącymi WMM.

W lipcu 2015 roku odbędzie się w Salamance IV Zebranie Generalne WMM. Po dwunastu latach posługiwania WMM na arenie międzynarodowej przekażę „pałeczkę” nowej radzie, która przejmie ją i połączy ze swoimi marzeniami i planami na przyszłość. Jestem szczęśliwa, że będę mogła to uczynić, bo historia rozpoczęta w lipcu 1830 roku będzie się nadal toczyć i proponować młodym radosną i doniosłą drogę życia chrześcijańskiego, drogę głoszenia  Ewangelii ludziom  ubogim i uczenia się od nich Ewangelii.

Dwie formuły streszczają cel WMM: 1) do Jezusa z Maryją oraz 2) żyć, kontemplować i służyć. Na tej niezwykłej drodze życia chrześcijańskiego, każdy z młodych ma możliwość odczytać swoje życie jako cząstkę Bożego planu, jako wezwanie do pewnej misji, jako świadectwo obecności Chrystusa w naszych sercach i środowiskach. Życie staje się ekscytującym planem działania z Bogiem na rzecz naszych braci i sióstr, pod macierzyńskim kierownictwem Maryi. WMM, licząca prawie sto tysięcy członków, posiada wielką sieć współpracowników w Rodzinie Wincentyńskiej, a działa w sześćdziesięciu pięciu krajach świata i proponuje wielu młodym ludziom, takim jak ja, możliwość  przynależenia do wielkiej rodziny  i  długi łańcuch posług w świecie. Większość członków WMM to nastolatki, ale stowarzyszenie przyjmuje chętnie także dzieci i dorosłą młodzież, w zależności od potrzeb i realiów poszczególnych krajów.

Ja, w porównaniu z innymi członkami, odkryłam WMM dość późno. Miałam siedemnaście lat i byłam już w liceum. Wstąpiłam do stowarzyszenia na próbę, na okres trzech miesięcy, a jestem w nim aż do tej pory… WMM w sposób znaczący ukształtowała moją osobowość, moją wiarę, mój stosunek do innych i moje życie. Przenosząc się z Haiti do Madrytu, odwiedzając zakątki świata, mogłam zobaczyć jak różne oblicza, uwzględniające różne kultury, ma WMM. Spotkałam wielu bardzo zaangażowanych młodych ludzi, zafascynowanych św. Wincentym, którzy pragną zrealizować się w pełni. Wiem najlepiej, jakie to ma znaczenie dla stowarzyszenia, zwłaszcza dla stowarzyszenia wincentyńskiego, gdy dostrzega się piękno Ewangelii i chce się ją wcielać w życie w obecnej rzeczywistości. Mimo że WMM ma już sto osiemdziesiąt pięć lat historii, to pozostaje nadal ekscytującą przygodą dla współczesnej młodzieży. Nie mam wątpliwości, że stowarzyszenie nadal będzie wzbudzać w niej zainteresowanie i przyciągać ją ku sobie. Za parę miesięcy, podczas Zgromadzenia Generalnego, będziemy snuć nowe plany  i realizować je w ciągu najbliższych lat. Dzięki łasce Bożej i pomocy jaką otrzyma, WMM będzie mogła nadal proponować młodym: wspólnotę, przeobrażające doświadczenie życia z Chrystusem, a także ciekawe możliwości wzrastania i rozwijania się poprzez służbę. 

Samochody dla Italaque i Mocomoco

Dwie parafie, parafia św. Michała i św. Piotra, obsługiwane przez konfratrów, którzy pracują w naszej misji międzynarodowej, w Boliwii, potrzebowały solidnych samochodów. Ich brak bardzo ograniczał wysiłki ewangelizacyjne konfratrów.

Obydwie parafie są położone w wiejskich, górskich i trudno dostępnych rejonach, zwłaszcza w porach deszczowych. Parafia św. Michała liczy trzy tysiące mieszkańców rozproszonych w trzydziestu wioskach. By dotrzeć do niektórych wiosek, potrzeba dwu godzin jazdy samochodem. Parafia św. Piotra w Mocomoco liczy cztery tysiące mieszkańców rozproszonych w pięćdziesięciu trzech wioskach. Wiele wiosek jest bardzo oddalonych i trudno dostępnych. Konfratrzy pracujący w tych parafiach muszą przewozić do poszczególnych wiosek nie tylko paramenty liturgiczne, ale i potrzebne rzeczy dla mieszkańców, którzy nie mają własnych środków transportu.    

Misja w Boliwia zwróciła się do Biura Solidarności Wincentyńskiej o pomoc w  zakupie nowych samochodów dla obydwu parafii. Środki przyznane przez Biuro Solidarności Wincentynskiej i przez katolicką organizację Adveniat, a także ofiarowane przez indywidualnych darczyńców, pozwoliły misji na kupno dla tych parafii dwu samochodów Toyota Land Cruiser, z napędem na cztery koła.

Zabezpieczenie budynku szkoły w Tabarre

Niedługo po niszczycielskim trzęsieniu ziemi na Haiti, nasz konfrater Rafał Verlux, wybudował w mieście Tabarre, położonym około ośmiu kilometrów od stolicy kraju, Port-au-Prince, szkołę im. Świętego Wincentego a Paulo odporną na wstrząsy sejsmiczne. W tej szkole uczy się około czterystu pięćdziesięciu  ubogich dzieci (od przedszkolaków do uczniów ósmej klasy).

Po otwarciu szkoły, miasto postanowiło zbudować kanał odprowadzający wody opadowe do rzeki. Część kanału przebiega wzdłuż posesji, na której znajduje się szkoła im. Świętego Wincentego a Paulo, zaledwie kilka metrów za czterema budynkami szkolnymi. Kanał nie został zbudowany solidnie i podczas intensywnych opadów woda zaczęła podmywać teren, na którym stoją wspomniane budynki szkolne. Apele kierowane do władz miasta o naprawienie kanału pozostały bez echa, więc szkoła musiała sama podjąć działania, by zabezpieczyć budynki przed zawaleniem.

Ks. Rafał zwrócił się z prośbą do Biura Solidarności Wincentyńskiej o środki na budowę muru oporowego, który zabezpieczyłby budynki szkolne przed wodą. Biuro  Solidarności Wincentyńskiej znalazło w Stanach Zjednoczonych hojnego darczyńcę i dołączywszy do jego ofiary własne środki, sfinansowało budowę wspomnianego muru. Został  wykonany z betonu zbrojonego i powinien zapewnić bezpieczeństwo przez co najmniej sto lat. Jego długość wynosi sto sześćdziesiąt pięć metrów, a wysokość sześć metrów.

Vincentian Solidarity Office
500 East Chelten Avenue
Philadelphia, Pennsylvania 19144
U.S.A.

Nasz cel: Pomagać Zgromadzeniu Misji w zdobywaniu funduszy na ewangelizację i niesienie pomocy ubogim.

Kontakt z nami:

Fr. Miles Heinen C.M., Executive Director

Tel.: +1 215-713-2432

E-mail: cmvso@yahoo.com

Scott Fina, Ph. D., Associate Director

Tel.: +1 215-713-2433

E-mail: scottfina@gmail.com

Nasze strony internetowe:

www.cmglobal.org/vso

www.cmglobal.org/patrimony-en/