Dom Samotnej Matki w Żaganiu

Sojusz Rodziny Wincentyńskiej na rzecz Bezdomnych powstał w 2017 r. w związku z 400 rocznicą narodzin charyzmatu. Jego celem jest zjednoczenie Rodziny Wincentyńskiej na całym świecie wokół działań dla zapewnienia praktycznej pomocy dla ok. 1,2 miliarda osób na świecie nie posiadających miejsca, które mogliby nazwać swoim domem.

Jednym z przykładów, w jakim można coś zmienić, jest Kampania 13 domów”. Stanowi ona nawiązanie do wydarzeń z 1643 r., kiedy król Ludwik XIII ofiarował św. Wincentemu a Paulo równowartość miliona dolarów. Wincenty wykorzystał te środki na budowę 13 małych domów, aby zapewnić opiekę porzuconym dzieciom. Utrzymania domów podjęły się Panie Miłosierdzia. Pracując razem z Rodziną Wincentyńską uratowały tysiące dzieci, które inaczej umarły by na ulicy.

Włączając się w projekt “Kampania 13 domów” Rodzina Wincentyńska w Polsce pragnie wyremontować Dom Samotnej Matki w Żaganiu.

Dom Samotnej Matki w Żaganiu mieści się w budynku, który po opuszczeniu przez wojsko radzieckie w 1991 r. został przekazany Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Schronienie znajdują tu matki z dziećmi potrzebujące domu i opieki. Do domu trafiają matki z dziećmi, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Przybywają tu do momentu znalezienia im bezpiecznego mieszkania. Pobyt w tym domu jest dla nich często pierwszym krokiem do normalnego życia i lepszej przyszłości.

Dom Samotnej Matki to osiem umeblowanych pokoi bez łazienek. Łazienki znajdują się w piwnicach budynku. Tam też mieści się ogólnodostępna kuchnia, jadalnia i magazyn. Całe wyposażenie domu pochodzi od indywidualnych darczyńców.

Nieremontowany dom jest obecnie w bardzo złym stanie. Zniszczona, stara dachówka, dziurawe rynny, zacieki na sufitach. Podobnie elewacja odpadająca od muru odsłania zawilgocone ściany.

Naszą inicjatywę można wesprzeć przez dowolną wpłatę na konto:

PKO BP 33 1020 2906 0000 1702 0129 7597
z dopiskiem “Dom Samotnej Matki”

Projekt Droga 400 – piesza pielgrzymka jubileuszowa

ACS_2903BJubileusz 400-lecia Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo 1617 – 2017. Projekt Droga 400

25 stycznia 1617 r.. święto nawrócenia św. Pawła. Kościół w Folleville. Św. Wincenty a Paulo wchodzi na ambonę. Ma przed sobą ubogich wieśniaków. Poruszony spowiedzią jednego z nich mówi o kochającym, miłosiernym Bogu. Słuchacze tłumnie przystępują do spowiedzi… Ciąg dalszy tej historii już znasz. Pierwsze kazanie misyjne jest uważane za wydarzenie rozpoczynające dzieło Zgromadzenia Misji. To wtedy św. Wincenty a Paulo wytyczył Drogę, którą jego naśladowcy podążają już … 400 lat. A, że Droga ta jest częścią Twojego i mojego życia i serca to warto za nią szczególnie w Roku Jubileuszowym pięknie podziękować.

Read More

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies