Zaproszenie na Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej

Moi Drodzy tworzący Rodzinę Wincentyńską. Pierwszego stycznia rozpoczęliśmy nowy 2020 rok, ale już 1 grudnia 2019 r.,
w pierwszy dzień nowego roku liturgicznego, Kościół w Polsce rozpoczął realizację trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Pogłębioną refleksję o Eucharystii w życiu Rodziny Wincentyńskiej pragniemy podjąć podczas kolejnych Rekolekcji Wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej. 
W tym roku odbędą się w Domu Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem (diec. tarnowska). Rozpoczęcie rekolekcji w piątek 13 marca o godzinie 15.00,
a zakończenie w niedzielę 15 marca w południe.

Podczas rekolekcji trzy konferencje wygłosi pani red. Joanna Bątkiewicz-Brożek autorka książki o ks. Dolindo Ruotolo, która kilka lata poświęciła na badaniu życia niezwykłego kapłana z Neapolu, a obecnie Sługi Bożego. W ramach pielgrzymki do niezwykłych miejsc zwiedzimy Stary Sącz z klasztorem sióstr klarysek, aby pomodlić się przy relikwiach św. Kingi.

Logistyka
Do dyspozycji mamy ok. 100 miejsc noclegowych w pokojach 2 i 3-osobowych – wszystkie z łazienkami. Całkowity koszt pobytu od osoby to 190 zł. 
Z czego 170 zł. nocleg i wyżywienie + 20 zł koszty organizacyjne.

Termin zgłoszenia do 28 lutego, ale im prędzej, tym lepiej, bo późniejsze zgłoszenie może mieć wpływ na standard zakwaterowania. Zgłoszenia proszę dokonać pocztą elektroniczną na adres: domrek@misjonarze.pl lub sms-em +48608241429. Pod tym numerem telefonu (moim) można uzyskać ewentualne inne informacje.

Więcej o ośrodku Arka można zdobyć na stronie: www.cfr-arka.pl

Program

Piątek 13 III
14.00 – 17.00 – Zakwaterowanie
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – (Kaplica)
17.00 – Spotkanie organizacyjne – Przygotowanie liturgii
Różaniec – (Sala konferencyjna)
18.00 – kolacja
19.00 – Msza św. – Konferencja I (kaplica)
20.15 – Film –
21.00 – Apel Maryjny – Całonocne czuwanie (dla chętnych po 30 min)(Kaplica)

Sobota 14 III
7.30 – Godzinki do NMP – (Kaplica)
8.00 – Śniadanie
9.00 – Wyjazd do Starego Sącza
10.45 – Eucharystia – w sanktuarium św. Kingi
11.45 – 12.45 – Czas wolny
13.30– Obiad
15.00 – Droga krzyżowa z ks. Dolindo
17.00 – Konferencja II – P. Joanna Bątkiewicz-Brożek*
18.00 – Kolacja
19.30 – Różaniec z ks. Dolindo (Kaplica)
Konferencja III – P. Joanna Bątkiewicz-Brożek
21.00 – Apel Jasnogórski – zakończenie dnia

Niedziela 15 III
7.30 – Jutrznia – (Sala konferencyjna)
8.00 – Śniadanie
9.00 – Konferencja IV – P. Joanna Bątkiewicz-Brożek 
 10.45 – Przygotowanie liturgii (Kaplica)
11.00 – Msza św. z błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji
12.00 – Obiad

*P. Joanna Bątkiewicz-Brożek – Autorka Biografii ks. Dolindo Ruotolo

Ze względów organizacyjnych program może ulec modyfikacji

Dni skupienia na Stradomiu

DNI SKUPIENIA NA STRADOMIU – by zastanowić się nad swoim życiem, wyciszyć, poszukać swojego miejsca na tym świecie. Modlitwa, adoracja, konferencje, praca w grupach, długie rozmowy, wspaniali ludzie… Nie jest to wycieczka do Krakowa, więc raczej nie nastawiaj się na zwiedzanie…

W tym roku duszpasterskim Kościół proponuje nam pochylenie się nad Eucharystią, dlatego chcemy w czasie naszych weekendowych spotkań choć trochę odkryć, czym jest Eucharystia, jak wielkim darem jest dla każdego z nas i czemu życie Eucharystyczne jest tak niesamowicie ważne w stawianiu się i w byciu Prawdziwym Mężczyzną.

Święty Wincenty a Paulo miał ogromną miłość do Eucharystii. Wielokrotnie zachęcał do częstej Komunii Świętej, do Adoracji Najświętszego Sakramentu, by upodabniać się jeszcze bardziej do Jezusa Chrystusa, żywo obecnego w Eucharystii. Właśnie Eucharystia pomaga i pozwala nam spotkać Boga i stanąć w prawdzie o sobie, odkryć Kim jesteśmy i po co żyjemy.

Przeznaczone są dla mężczyzn od 2 klasy szkoły ponadgimnazjalnej (17+), którzy szukają jak realizować Przykazanie Miłości w swoim życiu. Wszystkie spotkania są niezależne i można przyjechać na wybrane.

W szczególny sposób polecamy dla tych, którzy chcą poznać Nasze Zgromadzenie, duchowość św. Wincentego i rozeznają czy to nie Bóg ich powołuje, by byli kapłanami czy braćmi w Naszym Zgromadzeniu.

Terminy dni skupienia:
08-10 XI 2019 r.
27-30 XII 2019 r.
21-23 II 2020 r.
19-21 VI 2020 r.
MIEJSCE: Seminarium Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, ul. Stradomska 4, Kraków. Zjazd w piątek do 20:00, koniec w niedzielę ok. 13:00 Limit miejsc: 24
ZGŁOSZENIA:  na powolaniacm@misjonarze.pl (podając imię, nazwisko, wiek, miejscowość, telefon)

Zaproszenie na Rekolekcje Rodziny Wincentyńskiej

Moi Drodzy tworzący Rodzinę Wincentyńską. W dniach, kiedy oczy katolickiego świata zwrócone są w kierunku Panamy, gdzie młodzi przeżywają swoje radosne spotkanie w ramach Światowych Dni Młodzieży ja pragnę zaprosić na kolejne Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej.

W tym roku odbędą się w przeuroczym miejscu jakim jest Kodeń z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej. Rozpoczęcie rekolekcji w piątek 22 marca o godzinie 17.00 a zakończenie w niedzielę 24 marca w południe.

Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Przemysław Nowakowski CM, wybitny specjalista od liturgii wschodniej. Ze względu na położenie Kodnia zamieszkanego przez katolików i greko-katolików (unitów) oraz prawosławnych będzie okazja dowiedzieć się o wpływach liturgii wschodniej w tym regionie Polski oraz realiach życia obok siebie ludzi różnych obrządków.

Logistyka

Do dyspozycji mamy ok. 100 miejsc noclegowych w dwóch budynkach, w pokojach 2, 3 i 4 osobowych – wszystkie z łazienkami. Koszt pobytu za dwa dni od osoby to 170 zł. Z czego 150 zł. nocleg i wyżywienie + 20 zł koszty organizacyjne.

Termin zgłoszenia do 1 marca, ale im prędzej, tym lepiej, bo późniejsze zgłoszenie może mieć wpływ na standard zakwaterowania. Zgłoszenia proszę dokonać bezpośrednio w Domu Pielgrzyma na hasło: „Rekolekcje Rodziny Wincentyńskiej” nr tel.: +833754120 recepcja – od 8.00 do 16.00.

Inne informacje można uzyskać na stronie internetowej sanktuarium Matko Bożej w Kodniu.

Krzeszowice, dnia 25 stycznia 2019 r. Z wincentyńskim pozdrowieniem i nadzieją spotkania ks. Jerzy Górny CM

Program

Piątek 22 III
14.00 – 17.00 – Zakwaterowanie
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – (Kaplica)
17.00 – Spotkanie organizacyjne – Przygotowanie liturgii
– Różaniec – ( Sala konferencyjna)
18.00 – kolacja
19.00 – Msza św. – Konferencja I (Bazylika)
20.10 – Film – Błogosławiona Wina
21.00 – Apel Maryjny – Całonocne czuwanie (dla chętnych po 30 min) (Kaplica)

Sobota 23 III
7.30 – Godzinki do NMP – (Kaplica)
8.00 – Śniadanie
9.00 – Przygotowanie Liturgii – śpiew
9.15 – Konferencja II ( Sala konferencyjna)
11.30 – Eucharystia – Bazylika
13.00 – Obiad
15.00 – Droga krzyżowa – Kalwaria
17.00 – Konferencja III ( Sala konferencyjna)
18.00 – Kolacja
19.00 – 20.00 – Spotkania w ramach stowarzyszeń
20.15 – Różaniec (Kaplica)
21.00 – Apel Jasnogórski – zakończenie dnia

Niedziela 24 III
7.30 – Jutrznia ( Sala konferencyjna)
8.00 – Śniadanie
9.00 – Konferencja IV ( Sala konferencyjna)
10.45 – Przygotowanie liturgii (Kaplica)
11.00 – Msza św. z bł. na zakończenie rekolekcji
12.00 – Obiad

Ze względów organizacyjnych program może ulec modyfikacji.

Zaproszenie na tydzień formacji Wincentyńskiej 10-15 lipca 2018

Ważne jest, abyśmy umieli uczulić nasze serca na
cierpienia i niedole naszych bliźnich. Prośmy nieustannie
Boga, aby obdarzył nas duchem prawdziwego miłosierdzia.
Św. Wincenty a Paulo

Powyższe słowa św. Wincentego a Paulo przekonują nas, abyśmy nieustannie pracowali nad wrazliwością naszego serca i napełniali się duchem prawdziwego miłosierdzia. Dlatego po raz kolejny zapraszam do Misjonarskiego Ośrodka Formacyjnego „Vincentinum” w Krzeszowicach, gdzie odbędzie się Tydzień Formacji Wincentyńskiej. Zaproszenie kieruję do wszystkich tworzących Rodzinę Wincentyńską (dorośli 
i młodzież) a także do tych, którzy pragną poznać duchowość 
św. Wincentego a Paulo, łącząc to z wakacyjnym wypoczynkiem. 
W programie przewidziano: wykłady, prelekcje, pokazy multimedialne, warsztaty, ciekawe filmy. Nauka śpiewu prowadzona przez młodzież ubogaci przeżywanie liturgii i codziennej Eucharystii. Przewidziana jest także pielgrzymka do Ludźmierza i Zakopanego. Nie zabraknie czasu na wypoczynek i osobistą modlitwę, budowanie wzajemnych więzi
w atmosferze radości.

Nocleg w pokoju dwuosobowym z łazienką – 395 zł (za cały pobyt) (nocleg, wyżywienie, koszty organizacyjne).
Do dyspozycji uczestników jest kaplica, sala konferencyjna, kawiarnia, sala telewizyjna, 2h parku ze ścieżkami spacerowymi.

Read More

O rekolekcjach wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej 
w Pelplinie

Kiedy słowa stają się czynami – wincentyńskie zasady życia i działania, to temat wielkopostnych rekolekcji Rodziny Wincentyńskiej, które odbyły się w Pelplinie, w dniach do 23 do 25 lutego br. Dla około dziewięćdziesięciu uczestników konferencje wygłosił ks. Szczepan Szpoton CM obecny dyrektor kleryków zgromadzenia księży misjonarzy w Krakowie. W wygłoszonych konferencjach 
o pokorze w służbie ubogim, modlitwie, osobie Maryi w życiu chrześcijanina powoływał się na wypowiedzi o. Dolindo, św. o. Pio i św. Wincentego a Paulo. Oprócz konferencji w programie zaplanowano także drogę krzyżową, modlitwę różańcową, koronkę do Bożego miłosierdzia, Godzinki o NMP, jutrznię a także całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Historię cysterskiego klasztoru oraz katedry w Pelplinie opowiedzieli podczas przewidzianego w programie zwiedzania profesjonalni przewodnicy. W muzeum diecezjalnym zwiedzający zobaczyli m. in. jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Jana Gutenberga oraz Madonny szafkowe drewniane figurki z XV w., które dwie z sześciu istniejących w Polsce znajdują się właśnie w tym muzeum. Centrum każdego dnia była Eucharystia, której kolejno przewodniczyli i wygłosili homilie ks. Szczepan Szpoton CM, ks. Jerzy Górny CM i ks. Edward Batko CM. Oprawę muzyczną i liturgiczną prowadziła Wincentyńska Młodzież Maryjna pod merytoryczną opieką s. Iwony Krok SM. Rodzina Wincentyńska była reprezentowana przez przedstawicieli stowarzyszeń z Bydgoszczy, Gniezna, Ignacowa, Krakowa, Krzeszowic, Limanowej, Nowego Targu, Pabianic, Rabki, Słubic, Tczewa, Trzciela, Warszawy, Wrocławia. Oprócz wspomnianej s. Iwony reprezentowane były także trzy prowincje sióstr miłosierdzia w osobach: 
s. Heleny Świętanowskiej z Limanowej, s. Katarzyny Biardy z Warszawy i s. Cecylii Blamowskiej 
z Tczewa. Niestety panująca w obecnym czasie grypa uniemożliwiła dotarcia na rekolekcje około dwudziestu osobom. Po Mszy św. kończącej rekolekcje w imieniu rekolektantów głos zabrała p. Irena Mitura prezes AIC, która w zwięzłym przemówieniu podziękowała organizatorom i konferencjoniście za przeprowadzenie kolejnych rekolekcji wielkopostnych dla Rodziny Wincentyńskie.

Ks. Szczepanowi i Edwardowi, Siostrom Miłosierdzia i wszystkim uczestnikom Rekolekcji Wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej w Pelplinie wyrażam szczerą wdzięczność za podjęty trud podróży niekiedy setki kilometrów oraz stworzenie prawdziwie rodzinnej, serdecznej i modlitewnej atmosfery. Pokładamy szczerą ufność, że usłyszane słowo zamienimy na konkretne czyny względem spotykanych na co dzień ubogich, którzy reprezentują tu na ziemi naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Ks. Jerzy Górny CM

Zaproszenie na dni skupienia dla Rodziców Kapłanów i Braci CM

Już dziś zapraszam na kolejne Spotkanie Rodziców Księży i Braci w terminie 27-30 kwietnia 2018 r. (zjazd do godz. 17.00). Całościowy koszt Spotkania wynosi 250 zł. (małżeństwa – 220 zł od osoby). W przypadku trudności finansowych, można złożyć dobrowolną ofiarę za pobyt. Nie chciałbym, aby kwestie finansowe stanowiły przeszkodę w naszym spotkaniu. Najważniejsze jest nasze wspólne Spotkanie.

Zgłoszenia uczestnictwa proszę kierować listownie na poniższy adres, telefonicznie bądź drogą elektroniczną do dnia 15 kwietnia 2018 !

Misjonarski Ośrodek Formacyjny VINCENTINUM
ul. Nowa Wieś 8
32-065 Krzeszowice

Tel. 012 282 13 22 w. 214 lub 502 39 81 28
www.vincentinum.misjonarze.pl
E-mail: vincentinum@misjonarze.pl

Zaproszenie na Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej

Moi Drodzy tworzący Rodzinę Wincentyńską. Powoli dobiega końca Jubileusz 400-lecia Charyzmatu Wincentyńskiego a kilka dni temu rozpoczął się Nowy 2018 Rok. Wybiegając w przyszłość serdecznie zapraszam na Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej, które odbędą się w Pelplinie, w pocysterskim klasztorze z XIII w. Rozpoczęcie w piątek 23 lutego o godzinie 17.00 a zakończenie w niedzielę 25 lutego około południa.

Rekolekcje poprowadzi ks. dr Szczepan Szpoton CM, dyrektor kleryków naszego seminarium w Krakowie. W programie rekolekcji przewidziane są 4 konferencje, zwiedzanie pięknej bazyliki katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się jedyna w Polsce Biblia Gutenberga (wszystko to pod okiem przewodników), całonocna adoracja. Centrum każdego dnia będzie stanowiła Eucharystia liturgicznie animowana przez Wincentyńską Młodzież Maryjną. Wspominając poprzednie nasze spotkania ufam, że i w tym roku Niepokalana wyprosi nam szczególne Boże błogosławieństw o ich dobre przeżycie.

Logistyka

Do dyspozycji mamy ok. 100 miejsc noclegowych o różnym standardzie (patrz specyfikacja pokoi). Tam także są podane koszty za pokój i wyżywienie. Rezerwacji dokonujemy indywidualnie od dzisiaj w recepcji Hotelu nad Wierzycą. Telefonując należy powiedzieć, że dotyczy to Rekolekcji Rodziny Wincentyńskiej!!! Numer telefonu: 58 536-19-49.

Termin zgłoszenia do 10 lutego, ale im prędzej tym lepiej bo późniejsze zgłoszenie może mieć wpływ na standard zakwaterowania.

W dalszej perspektywie pragnę zaprosić na Letnie Dni Formacji Wincentyńskiej, które odbędą się w Krzeszowicach od 10 do 15 lipca 2018 r. Szczegółowy program zostanie podany w późniejszym terminie, ale już dziś warto zarezerwować czas.
Z nadzieją radosnego spotkania ks. Jerzy Górny CM

Sesja warsztatowa dla kleryków

Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak bardzo potrzebna jest formacja ludzka kandydatów do kapłaństwa. Dobrze ukształtowane człowieczeństwo kandydata do kapłaństwa to podstawa w przyszłej pracy duszpasterskiej; a dobra formacja ludzka to niezbędna pomoc w pokonywaniu kryzysów w powołaniu, w budowaniu zaufania i przyjaźni z innymi ludźmi.

Dlatego też w dniach 17-19 marca 2017 r. w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym Vincentinum w Krzeszowicach odbyła się kolejna sesja warsztatowa dla kleryków: “Troska o powołanie – formacja ludzka”.

Na sesji były realizowane między innymi następujące zagadnienia:

  • poznawanie siebie i weryfikacja własnych zachowań,
  • rozwijanie dobrego poczucia wartości,
  • nabywanie umiejętności radzenia sobie z mechanizmami zagłuszania samotności,
  • rozwijanie inteligencji emocjonalnej (umiejętności zarządzania swoimi emocjami),
  • pozbywanie się egoizmu w życiu wspólnotowym (trening antynarzekania),
  • radzenie sobie z niedojrzałą złością (obrażaniem się, chęcią ukarania),
  • budowanie siły charakteru (cierpliwość, hart ducha, społeczna odwaga, gotowość do stawiania sobie wymagań i ich realizowania).

Zajęcia odbywały się w formie wykładu wprowadzającego o potrzebie formacji w życiu kapłańskim i ćwiczeń praktycznych. Nie zabrakło czasu na wspólną modlitwę, Eucharystię, drogę krzyżową, adorację Najśw. Sakramentu i długie, radosne rozmowy przy kawie. Była też możliwość nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Prowadzącymi warsztaty byli: od strony duchowej i głoszący wykład wprowadzający ks. Jacek Lasoń CM – dyrektor Ośrodka; a ćwiczenia praktyczne i zagadnienia psychologiczne prowadziła mgr Ewa Kosińska – psycholog, edukator współpracująca w środowisku krakowskim z licznymi seminariami męskimi i żeńskimi w ramach wykładów i warsztatów z formacji ludzkiej. W zajęciach uczestniczyło 39 alumnów z 13 seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski oraz dwóch wychowawców.

Echo rekolekcji Rodziny Wincentyńskiej

W dniach od 10 do 12 marca br. Rodzina Wincentyńska przeżywała swoje kolekjne rekolecje wielkopostne. W tym roku odbyły się
w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Konferencje wygłosił Ks. Prof. Stanisław Wypych CM. Nawiązując do przeżywanego Jubileuszu Charyzmatu Wincentyńskiego w konferencjach nakreślił: tło historyczne życia św. Wincentego, szczegółwo omówił wydarzenia z Châtillon les Dombes akcentując aktualność tegoż charyzmatu dziś. Podczas rekolekcji, na dróżkach siedemnastowiecznej kalwarii, rozważano stacje Drogi krzyżowej nawiązująch do 100-lecia objawień fatimskich. Okazją do osobistej modlitwy była całonocna adoracja a centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia w pięknej oprawie liturgicznej animowanej przez Wincentyńską Młodzież Maryjną. 
W rekolekcjach, którym towarzyszyła prawdziwie rodzinna atmosfera wzięło udział 106 osób reprezentujących wszystkie gałęzie RW w Polsce. Wdzięczni Rekolekcjoniście za ożywienie wincentyńskiego ducha rekolektanci z nowym entuzjazmem powrócili do swoich domów.

Ks. Jerzy Górny CM

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies