Niedziela Palmowa

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Triduum Paschalnym Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa na Stradomiu w Krakowie, które stanowi centrum chrześcijańskiej wiary i liturgii. Program Triduum przedstawia się następująco:

Wielki Czwartek:

 • Modlitwy poranne (tzw. Ciemna Jutrznia) o godz. 8.00.
 • Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, a po niej procesja do Ołtarza Adoracji i czuwanie modlitewne do godz. 21.00.

Wielki Piątek:

 • Czuwanie modlitewne przy Ołtarzu Adoracji od godz. 7.00 do godz. 18.00.
 • Modlitwy poranne o godz. 8.00.
 • Droga krzyżowa o godz. 15.00.
 • Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, a po niej procesja do Bożego Grobu i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
 • W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota:

 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie od godz. 7.00 do godz. 19.00.
 • Modlitwy poranne o godz. 8.00.
 • Święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do godz. 15.00.
 • Kościół zachęca do zachowania postu paschalnego także w Wielką Sobotę.

Liturgię Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, centralną uroczystość roku kościelnego, rozpoczniemy o godz. 18.00. Prosimy o przyniesienie świec na sobotnią liturgię.

Jutrznia o godz. 8.00 oraz wieczorna liturgia o godz. 18.00 w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będą transmitowane na YouTubie na kanale „Misjonarze św. Wincentego a Paulo”.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte sprawować będziemy według porządku niedzielnego, nie będzie jedynie Eucharystii o godz. 6.00.

Okazja do spowiedzi wielkanocnej: od poniedziałku do środy w godzinach 7.00 – 8.30 i 18.00 – 19.30, w czwartek w godzinach 7.00 – 12.00, a w piątek i sobotę w godzinach 7.00 – 15.00.

Serdecznie zapraszamy na ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali, które odprawimy dziś o godz. 18.15.

Duchowość św. Wincentego a Paulo w Panamie

Chciałbym się z wami podzielić kilkoma refleksjami z mojego wyjazdu do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. To co działo się w samej Panama City na oficjalnych obchodach i spotkaniach z Papieżem Franciszkiem, zapewne mieliście okazje poznać z doniesień prasowych. Ja w poniższym tekście chciałbym wam pokrótce nakreślić to, czego mogłem doświadczyć na Wincentyńskim Spotkaniu Młodych w Malambo.

W dniach od 18 do 29 stycznia 2019 roku, przedstawiciele polskiej Rodziny Wincentyńskiej uczestniczyli w Wincentyńskich Dniach Młodych i ŚDM w Panamie. Naszą reprezentację na te spotkania tworzyli Kinga Zakszewska (krajowa moderatorka Młodzieży Misjonarskiej), Joanna Kielmas (członek Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej), S. Elżbieta Piętka SM (koordynatorka WMM prowincji warszawskiej Sióstr Miłosierdzia), ks. Maciej Musielak CM (krajowy dyrektor WMM). Nasz wyjazd do Panamy był możliwy dzięki wsparciu Pana Artura Sobolewskiego i kilku innych anonimowych sponsorów oraz dzięki wsparciu Warszawskiej Prowincji Sióstr Miłosierdzia oraz Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy. 

Nasza podróż do Panamy zaczęła się w Warszawie, gdzie wczesnym rankiem po odprawieniu Mszy św. zostaliśmy odwiezieni na lotnisko im. F. Chopina w Warszawie. Po kilkunastogodzinnym locie dotarliśmy na lotnisko Tocumen w Panamie. Tam zostaliśmy przywitani przez panamskich przedstawicieli Rodziny Wincentyńskiej. Wolontariusze przewieźli nas do Malambo, małej miejscowości znajdującej się około 60 km od Panama City, gdzie od połowy XIX wieku Siostry Miłosierdzia prowadzą szkołę dla dzieci i młodzieży. Warunki mieszkaniowe były bardzo skromne, ale dzięki panującemu w Panamie ciepłemu klimatowi nie stanowiło to problemu w żaden sposób. Miejscowi „Wincentianie” byli dla nas bardzo gościnni, zadbali o bardzo bogate wyżywienie i o to, aby niczego nam nie brakowało. Problemem nie był także język, mimo tego, że nikt z naszej grupy nie znał hiszpańskiego, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy pomagali nam porozumieć się z miejscowymi.

Spotkanie Rodziny Wincentyńskiej zgromadziło w Malambo kilkaset osób z kilkunastu krajów. Reprezentacja europejska stanowiła zdecydowaną mniejszość, byli w śród nas ludzie ze Słowacji, Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Polski. Pozostali uczestnicy w zdecydowanej większości pochodzili z Ameryki Środkowej i Południowej. Dzień został podzielony na czas przeznaczony na modlitwę (poranna Msza św.), jedzenie (pięć posiłków dziennie), na pracę w grupach (podział według języków – angielski, hiszpański, portugalski) oraz na wieczorny Festiwal Kultur, na którym każdy kraj mógł zaprezentować swoją kulturę. 

Poranne Msze św. były okazją do wspólnej modlitwy, która ubogacona była czynnym udziałem reprezentantów wszystkich obecnych kultur i języków. W czasie jednej ceremonii można było usłyszeć teksty mszalne w kilku językach. Grupa słowacka oraz kilka grób hiszpańskojęzycznych tworzyło zespół muzyczny, który animował śpiew. Msza św. z muzyką latynoską jest niezwykłym przeżyciem dla nas, Europejczyków. Nasi bracia Latynosi uczyli nas niezwykłej radości i spontaniczności w czasie liturgii. Przeżycie takie modlitwy wspólnej było naprawdę niesamowitym doświadczeniem powszechności Kościoła Świętego.

Podczas pierwszej wspólnej Mszy św. Ojciec Generał wygłosił kazanie, w którym zachęcał młodych, aby odpowiedzieli sobie na pytanie co skłoniło ich do przyjazdu do Panamy i jaka jest ich wincentyńska tożsamość?

Spotkania w grupach dotyczyły rozważań na temat naszej tożsamości wincentyńskiej, oraz naszego zaangażowania w posługę ubogim i potrzebującym. Było to bardzo dobre doświadczenie, pozwoliło nam poznać problemy przed jakimi stają członkowie naszych wincentyńskich wspólnot w różnych krajach na świecie. Dzięki temu możemy spojrzeć na nasze polskie środowisko z innej perspektywy. 

Wieczorne spotkania w ramach Festiwalu Kultur, były bardzo ciekawe i kolorowe. Grupy z poszczególnych krajów skupiły się na prezentacji tańców charakterystycznych dla swoich kultur. Była to rewia kolorowych strojów i niezwykle żywej, przeważnie latynoskiej muzyki. Ku naszemu zaskoczeniu największe wrażenie na zebranych, zrobił pokaz tańca góralskiego w wykonaniu przedstawicieli Słowacji. Ich stroje i niezwykła, jak na region Ameryki Środkowej muzyka, zrobiły na większości zebranych oszałamiające wrażenie.

Ostatniego dnia po zakończonym Festiwalu Kultur odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, poprzedzona przepiękną pantomimą, opowiadająca o wcieleniu Syna Bożego i roli Maryi w tym wydarzeniu. Za przygotowanie tego wydarzenia odpowiedzialni byli Słowacy, którzy z wielką pomysłowością i zaangażowaniem opowiedzieli obrazem historię Wcielenia, splatającą się z historią objawień Cudownego Medalika. To wieczorne czuwanie, które trwało do późnych godzin nocnych, było czasem wyciszenia i refleksji nad naszym „tak”, które chcemy nieustannie powtarzać Bożej Opatrzności w obliczu zadań, przed którymi stajemy, jako duchowe dzieci św. Wincentego a Paulo.

Po zakończonym spotkaniu w Malambo zostaliśmy rozwiezieni do poszczególnych parafii w Panama City, gdzie zakwaterowano nas w domach prywatnych. Dzięki bardzo dobrze zorganizowanej pomocy wolontariuszy mogliśmy uczestniczyć w ŚDM i spotkaniach z papieżem Franciszkiem, bez najmniejszych problemów.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na prawdziwie rodziną atmosferę, która panowała na spotkaniu Młodzieży Wincentyńskiej w Malambo. Niesamowite było to, że choć tak bardzo się różnimy, to duchowość wincentyńska oraz znak Cudownego Medalika są wspólnym mianownikiem, który powoduje, że każdy patrzył na drugiego jak na brata czy siostrę. Ciężko jest oddać słowami tą atmosferę, chcę jednak powiedzieć, że już dawno nie czułem takiej radości z tego, że jestem kapłanem w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy i że mogę współpracować z młodzieżą, która swoim działaniem tworzy piękne dzieła wincentyńskie. 

To spotkanie pozwoliło mi także uświadomić sobie rolę jaką w formacji wincentyńskiej młodzieży odgrywa Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej. Chciałbym w tym miejscu uczulić księży pracujących na parafiach, że nasze polskie podejście do stowarzyszenia jako do „dzieci Maryi” skupiających wokół siostry małe dziewczynki, powoduje, że w pewien nieodwracalny sposób tracimy możliwość formowania młodzieży w duchu wincentyńskim, na rzecz formacji nie osadzonej ściśle w duchowości wincentyńskiej. Do takiej refleksji skłoniły mnie rozmowy, które odbyłem z przedstawicielami WMM z różnych krajów, tak europejskich jak i kontynentów amerykańskich. Pokazali mi jak dużą liczbę młodzieży stanowi to Stowarzyszenie i nie jest ono wcale formacją dzieci, a w ogóle młodzieży, zmierzającą do uformowania dorosłych wolontariuszy pełniących swoją posługę w duchu św. Wincentego. Chciałbym skłonić wszystkich konfratrów do refleksji nad tym tematem, gdyż od wielu lat zastanawiamy się wspólnie jak wypełnić pustkę w formacji młodzieży, która powstała po, powiedzmy wprost, upadku OAZY, w naszej Polskiej Prowincji. Takie otwarcie się na uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych strukturach byłoby szansą na prowadzenie formacji nawet dla małych grup w parafiach. Pozwoliłoby także, na płynniejsze przejmowanie po sobie wspólnot przez zmieniających się księży. Podsumowując moje wrażenia z pobytu w Panamie na Światowym Spotkaniu Młodzieży Wincentyńskiej chciałbym przekazać konfratrom pytanie o wincentyńską tożsamość naszej formacji młodzieżowej. Wsłuchajmy się w głos naszego Ojca Generała i nie zastanawiajmy się nad tym co nasza młodzież robi i nie mówmy tylko o dokonanych dziełach, a zapytajmy się, czy to co z nimi robimy, budzi w nich świadome uczestnictwo w duchowości św. Wincentego a Paulo?

Ks. Maciej Musielak CM

Światowe Dni Młodzieży – PANAMA W IGNACOWIE

11 lutego 2018 roku papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański zapisując się symbolicznie jako pierwszy na spotkanie, skierował do młodych całego świata takie słowa: Zachęcam wszystkich młodych ludzi na całym świecie, aby przeżywali z wiarą i entuzjazmem to wydarzenie łaski i braterstwa, zarówno udając się do Panamy, jak i uczestnicząc w nim w swoich wspólnotach.

Te słowa zainspirowały młodych ludzi z parafii Ignaców, by z powodu braku możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu osobiście postarać się odpowiedzieć na apel Franciszka. W sposób kreatywny i entuzjastyczny mając w pamięci wydarzenia ŚDM w Krakowie. Zapraszamy na XXXIV Światowe Dni Młodzieży 25 – 27 stycznia 2019 r. w Ingnacowie. Temat spotkania to słowa św. Łukasza (1, 38) “Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa!”

Spotkanie z Panem  i budowa relacji

Tworząc plan spotkania odwołujemy się do doświadczenia naszego pobytu na ŚDM w Krakowie. Był to czas spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Czas radości, czas zabawy, czas modlitwy i doświadczenia bogactwa Kościoła, który jest powszechny i apostolski.

Rekolekcje inaczej

Chcemy otworzyć się na różnorodność, różnorodność pomiędzy każdym młodym człowiekiem… Dając młodym swobodę „w odczuwaniu” wiary dajemy im szansę na kreatywność. A kreatywność daje radość i rozwój…

Pragniemy by, program naszego spotkania był przestrzenią wolności i wolnego wyboru. Wieczory pomyślane jako Festiwal Narodów to luźne spotkanie dające nieskończenie wiele możliwości poznania i zaprezentowania siebie, swoich talentów, pomysłów, dzielenia się wiarą i doświadczeniem Boga. Także konferencje i warsztaty pomyślane są jako czas i miejsce słuchania młodych. W myśl ostatniego synodu.

Co zabrać ze sobą:
Pismo Święte. Karimatę i śpiwór, ciepłe rzeczy wszak to styczeń, notatnik i… dobry humor przede wszystkim!

Kogo zapraszamy:
Ciebie i wszystkich, których kochasz!

Zgłoszenia
Katarzyna Zarzyckakatarzyna169@onet.eu

Koszt uczestnictwa – 100 zł 

Program

Piątek 25.01.2019
Zjazd uczestników
18:00-19:00 – Kolacja
19:00 – Spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem – Panama – kraj kontrastów
20:30 – Festiwal Narodów – wieczór integracyjny/muzyka/śpiew/taniec/nocna kawiarenka

Sobota 26.01.2019
8:00-9:00 – Śniadanie
9:30 – Modlitwa poranna + konferencja warsztatowa z podziałem na grupy wiekowe
11:00 – Coffee time
12:00 – Eucharystia
13:30 – 14:30 – Obiad
15:00 – Spotkanie z Szymonem Hołownią
17:00 – Czas indywidualnej modlitwy – Adoracja Najświętszego Sakramentu
18:00 – 19:00 – Kolacja
20:00 – Koncert
21:30 – Festiwal Narodów na bis!

Niedziela 27.01.2019
8:00-9:00 – Śniadanie
9:00 – Relacja ze ŚDM w Panamie
10:00 – Eucharystia
11:30 – Spotkanie wspólne – podsumowanie
13:00-14:00 – Obiad
14:00 – Relacja z ŚDM w Panamie – Msza na zakończenie ŚDM

Pieśni na jubileusz 400-lecia Wincentyńskiego charyzmatu

W związku z Jubileuszem 400-lecia ukazał się zbiór pieśni w opracowaniu ks. Wojciecha Kałamarza CM zatytułowany: PIEŚNI NA JUBILEUSZ 400-LECIA WINCENTYŃSKIEGO CHARYZMATU 1617-2017.

Znajdują się w nim:
3 pieśni na głos (lud) z akompaniamentem organowym w opracowaniu Kamila Frąsia;
3 pieśni na solistów, chór i organy autorstwa: Jana Rybarskiego, Henryka Nawotki i ks. Wojciecha Kałamarza CM;
oraz jedna pieśni na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną autorstwa ks. Wojciech Kałamarz CM.

Informacje i zamówienia w Wydawnictwie ITKM.

Święcenia i Jubileusze Kapłańskie

“Evangelizare pauperibus misit me” Pan posyła Zgromadzenie, aby głosiło Ewangelię ubogim. Ubodzy są Jego udziałem i dziedzictwem, to oni powołali do życia Zgromadzenie, które żyć będzie tak długo, jak – za wzorem Jezusa Chrystusa – oddawać się będzie ewangelizacji poprzez dzieła i za pomocą słowa. Wierni temu powołaniu 21 maja 2016 r. ks. bp Paweł Socha CM udzielił święceń prezbiteratu i diakonatu. Święcenia prezbiteratu przyjęli ks. Daniel Frąc CM, ks. Tomasz Gawlik CM, ks. Jakub  Kasprzyk CM i ks. Piotr Maćkowiak CM a święcenia diakonatu dk. Paweł Kliszczak CM oraz dk. Mateusz Stopa CM aby głosząc Ewangelię ubogim nieśli im dobrą nowinę.

niedzielę, 22 maja 2016 r., w uroczystość Najświętszej Trójcy, przeżywaliśmy w naszej świątyni jubileusze święceń kapłańskich. Księża Jubilaci odprawili o godz. 9.00 Mszę św. dziękczynną za 60 lat – ks. Józef Szpilski, 50 lat – ks. Tadeusz Lubelski i 25 lat – ks. Zygmunt Berdychowski, ks. Adam Borowski, ks. Marek Chociej, ks. Krzysztof Dura, ks. Paweł Holc i ks. Bogdan Zapotoczny posługi kapłańskiej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Paweł Socha CM.

 

 

Uroczystość św. Wincentego a Paulo

Vincent031Troska o świętość trwa przez całe życie. Wincenty przyjął święcenia kapłańskie w 19. roku życia. W pierwszych latach starał się zapewnić sobie godne miejsce w społeczeństwie i godziwe warunki życia. Później poddał się działaniu Bożej łaski i troszczył się jedynie o Bożą chwałę i o dobro bliźnich, zwłaszcza najuboższych. Papież Jan Paweł II wspominając jego życie, mówił: Człowiek nie rodzi się świętym. Staje się nim przez postępowanie drogą trudnego nawracania się i systematycznego oczyszczania. Stawanie się świętym oznacza trudne zaangażowanie, które trwa całe życie.

Read More

Daj się Bogu zaskoczyć miłosierdziem!

Plakat_WSM-326x450WINCENTYŃSKIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY jest czasem spotkania ludzi młodych, którzy pragną umocnić swoją wiarę, podzielić się doświadczeniem Boga oraz spędzić razem czas. Coroczne spotkania młodych, związanych w jakikolwiek sposób z duchowością wincentyńską, czy to poprzez przynależność parafialną, czy też mających kontakt ze wspólnotami Sióstr Miłosierdzia, stają się okazją do budowania społeczności, wspólnoty młodych, chcących żyć duchem świętych Ludwiki de Marillac i Wincentego a Paulo oraz ich „twórczą miłością” do Boga i bliźniego.

Chcielibyśmy, aby tegoroczne spotkanie, które odbędzie się w dniach 23-25 października br., stało się preludium do rozpoczynającego się 8 grudnia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka bullą Misericordiae vultus.

Read More

Zapisy na Wincentyńskie Dni Młodzieży

Rejestracja3-320x240Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Mamy zaszczyt poinformować was o rozpoczęciu wstępnych zapisów na spotkanie WDM w Krakowie! Proszę skorzystać z formularza na oficjalnej stronie aby zarejestrować swoją grupę.

Faza pierwsza – rejestracja wstępna polega na dokładnym oszacowaniu liczby osób które będą uczestniczyć w spotkaniu. Potrzebujemy waszej wstępnej rejestracji aby dokładnie wiedzieć ile miejsca powinniśmy przygotować. Pod koniec września zakończymy pierwszą fazę zapisów i rozpoczniemy ostateczną rejestrację. Musicie się zarejestrować już teraz!

Przypominamy że odrębna rejestracja na Światowe Dni Młodzieży będzie konieczna, ale należy też pamiętać – że organizatorzy Wincentyńskich Dni Młodzieży zarejestrują wszystkie Wincentyńskie grupy jako jedną “makrogrupę”. W związku z tym – nie trzeba będzie się zapisać oddzielnie na Światowe Dni Młodzieży, wystarczy poinformować nas o tym a my utworzymy za was konto na Światowe Dni Młodzieży.

Zaproszenie na Dni Modlitw Rodziny Wincentyńskiej

Vincent039Dni Modlitw Rodziny Wincentyńskiej – PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ – Częstochowa 25 – 26 września 2015

Drodzy Członkowie Rodziny Wincentyńskiej. Pragnę serdecznie zaprosić przedstawicieli różnych gałęzi Rodziny Wincentyńskiej na spotkanie w ramach Pielgrzymki i Dni Modlitw Rodziny Wincentyńskiej na Jasną Górę. Przed Uroczystością św. Wincentego a Paulo u stóp Czarnej Madonny pragniemy wypraszać potrzebne łaski na kolejny rok pracy formacyjnej i wincentyńskiej służby. Centralnym punktem naszej pielgrzymki jest Msza św. koncelebrowana w kaplicy Cudownego Obrazu. Do koncelebry zapraszam wszystkich księży opiekunów wspólnot wincentyńskich.

Bieżący rok w Kościele przeżywamy jako Rok Życia Konsekrowanego. Zaproszenie kierujemy do wszystkich tworzących Rodzinę Wincentyńską w Polsce: Księży Misjonarzy, Sióstr Miłosierdzia, Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo, Stowarzyszenia Cudownego Medalika, Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej a także niezrzeszonych.

Read More

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »