Archives Lipiec 2020

Profanacja figury Chrystusa

Profanacja figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie napełniła bólem parafian i mieszkańców stolicy. Swoje oburzenie za ten niewytłumaczalny akt wyrażają również księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy posługujący od czterech wieków w tamtejszej świątyni. W tym trudnym dla nas wszystkich doświadczeniu, modlimy się o nawrócenie sumień i serc. “SURSUM CORDA”

W imieniu Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo Ks. Kryspin Banko CM, Wizytator

Zmarł ks. bp Milan Šašik CM

Dnia 14 lipca 2020 r. (wtorek) odszedł do wieczności Ś†P Bp Milan Šašik CM Ordynariusz eparchii mukaczewskiej. Milan Šašik urodził się ur. 17.09.1952 r. w gminie Lehota w powiecie Nitra na Słowacji. Wstąpił do Księży Misjonarze na Słowacji w 1971 r. a 27 września 1975 r. złożył śluby święte. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 r. Był m.in. pracownikiem nuncjatury na Ukrainie (1992-1998), dyrektorem Seminarium Internum na Słowacji w latach 1998-2000, a także proboszczem misjonarskiej parafii od 2000 do 2002 r.

12 listopada 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go tytularnym biskupem Bononii i administratorem apostolskim eparchii mukaczewskiej, zaś 6 stycznia następnego roku osobiście udzielił mu w Watykanie sakry biskupiej. 17 marca 2010 r. został mianowany pełnoprawnym ordynariuszem eparchii.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

200. rocznica męczeńskiej śmierci św. Franciszka Regis Cleta

W tym roku przypada 200. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Św. Franciszek Regis Clet CM został zamordowany 18 lutego 1820 r.
w miejscowości Wuchang(*), obecnie jest to dzielnica miasta Wuhan.

Urodził się w rodzinie Cezarego i Klaudii z d. Bourquy 19 sierpnia 1748 r. w Grenoble (Francja). Był dziesiątym wśród piętnaściorga dzieci. Żył w środowisku głęboko religijnym. Jego siostra Anna wstąpiła do karmelitanek, brat Franciszek do kartuzów. Karmelitanką była też jego ciotka, a kuzyn augustianinem.

Franciszek Regis w 1769 r. wstąpił do Zgromadzenia Misji. Studiom filozofii i teologii oddawał się z takim zapałem, że nazywano go „żywą biblioteką”. Po święceniach kapłańskich w 1773 r. skierowano go do seminarium w Annecy; był cenionym wykładowcą teologii moralnej. W 1788 r. uczestniczył w konwencie generalnym zgromadzenia, po zakończeniu, którego zatrzymano go w Paryżu dla pełnienia funkcji dyrektora Seminarium Internum (nowicjatu). Tutaj 13 lipca 1789 r. przeżył dramatyczne wydarzenia związane z napadem wzburzonego tłumu na dom misjonarzy. Od dawna marzył o głoszeniu Ewangelii w Chinach. Gdy tylko pojawiła się taka możliwość 10 kwietnia 1791 r. wyruszył w podróż i po pół roku dotarł do Macao. Przez kilka miesięcy poznawał miejscowe zwyczaje i tradycje oraz trudny język chiński, po czym częściowo łodzią, a w większości pieszo wędrował około ośmiuset kilometrów do Nanc’hang, stolicy prowincji Kiangsi, gdzie miał zastąpić uwięzionego jezuitę francuskiego.

Read More

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies