W dniach od 27 czerwca do 15 lipca w Chicago na Uniwersytecie De Paul odbył się 42 Konwent Generalny a mottem przewodnim są słowa: “Pozwólmy nam samym odnowić się przez misjonarską żywotność naszego wincentyńskiego powołania“.

Konwent Generalny rozpoczął się mszą św. której przewodniczył ojciec Generał, w homili ojciec Generał nawiązał do słów Pana Jezusa z Ewangelii Mateusza 25,35 “Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. W następnym dniu było wystąpienie Ojca Generała i Matki Generalnej Sióstr Miłosierdzia. Następny dzień to sprawy ekonomiczne Zgromadzenia Misji. Kolejny dzień był poświęcony Rodzinie Wincentyńskiej. W niedzielę i poniedziałek konwent przygotowywał się do wyboru nowego Ojca Generała poprzez rekolekcje które wygłosił ks. bp Varghese Thottamkara, CM.

We wtorek 5 lipca Konwent wybrał Ojca Generała został nim ks. Tomaž Mavrič CM wicewizytator Prowincji Cyryla i Metodego wikariuszem Generalnym został ks. Javier Álvarez a asystentami ks. Aaron Gutierrez, ks. Zeracristos Yosef, ks. Miles Heinen,  i ks. Matthew Kallamkal.

Konferencja z 29 października 1638 r. św. Wincentego a Paulo: O wytrwaniu w powołaniu:

To Bóg nas powołał i od niepamiętnych czasów  przeznaczył do tego, byśmy byli misjonarzami, sprawiając, że nie narodziliśmy się ani sto lat wcześniej, ani sto lat później, lecz dokładnie wtedy, kiedy zgromadzenie to założono. Dlatego  nie powinniśmy szukać ani oczekiwać spokoju, zadowolenia i błogosławieństwa gdzie indziej, jak tylko w Zgromadzeniu Misji, gdyż Bóg chce i pragnie, byśmy byli właśnie w nim, zakładając oczywiście, że nasze powołanie jest prawdziwe, a nie motywowane korzyścią czy chęcią uwolnienia się od niewygód życia lub jakimikolwiek innymi względami ludzkimi.

Konwenty Generalne Zgromadzenia Misji od początku odbywały się w Paryżu a od 1963 r. w Rzymie. Natomiast 41 Konwent Generalny Zgromadzenia Księży Misjonarzy, odbył się w Paryżu w 350-tą rocznicę narodzin dla nieba Świętego Wincentego a Paulo i Świętej Ludwiki de Marillac (1660-2010) a w 2016 r. w Chicago.

 

Więcej na stronie poświęconej Konwentowi Generalnemu.