You are currently viewing Dni skupienia dla Rodziców Kapłanów i Braci CM

Dni skupienia dla Rodziców Kapłanów i Braci CM

Po raz kolejny w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym Vincentinum w Krzeszowicach w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2017 roku odbyły się dni skupienia dla Rodziców Kapłanów i Braci CM. Po wieczorze integracyjnym i modlitewnym, drugi dzień spotkania to dzień modlitwy, refleksji, adoracji Najśw. Sakramentu. W tym roku ideą przewodnią spotkania było 400. lecie Charyzmatu Wincentyńskiego i 10 lecie MOF Vincentinum. Ks. Jerzy Górny w konferencji i prezentacji multimedialnej przybliżył charyzmat wincentyński i działalność Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Polsce i na świecie. Po południu zwiedzaliśmy Zamek Tenczyn w Rudnie a po kolacji był czas na dobre kino – film zachęcający do odważnego świadczenia o Chrystusie w codziennym życiu: Bóg nie umarł 2. We wtorek pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Odporyszowskiej, gdzie u stóp Matki Bożej podczas Eucharystii modliliśmy się za całą Rodzinę Wincentyńską. Po przedstawieniu historii sanktuarium przez ks. Proboszcza Janusza Oćwieję i bardzo smacznym obiedzie zwiedzaliśmy pod przewodnictwem Pana Kazimierza Augustyńskiego tereny należące do Stowarzyszenia SIEMACHA w Odporyszowie, gdzie znajduje się między innymi zaplecze sportowe (pływalnia, sala fitness), boiska sportowe, Centrum Sportów Konnych, kryta ujeżdżalnia, placówka wsparcia dziennego z nowocześnie wyposażonymi pracowniami i przede wszystkim dom dziecka. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Studzienki. Z tym miejscem, z okresem wojen szwedzkich wiąże się legenda ziemi odporyszowskiej. To tutaj w czasie objawienia Matki Bożej podczas „potopu szwedzkiego” wytrysnęło siedem cudownych źródełek, dających wodę otoczonej przez wroga społeczności. Dziś śladem tego jest Studzienka, zasilana przez ostatnie bijące źródło. Jego woda według podań ma właściwości lecznicze. W tym miejscu zbudowano kapliczkę, która z biegiem lat uległa zniszczeniu, a na miejscu której dzisiaj stoi okazała kaplica wzniesiona staraniem ks. Henryka Surmy CM i ofiarom Rodaków z USA.

Dalszym etapem naszego wincentyńskiego pielgrzymowania było Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie. Tam w Muzeum Historyczno-Misyjnym oprowadził nas po wystawie zatytułowanej Realizacja powołania w Rodzinie Wincentyńskiej ks. Wacław Umiński CM. Wystawa przybliża różnorodną działalność Rodziny Wincentyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem posługi Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni przez ks. Superiora Pawła Holca CM i ekonoma domu stradomskiego brata Adama Budzynę CM na kawę i ciastko. Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń i dobrych humorów powróciliśmy do Krzeszowic, gdzie rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Ostatni dzień skupienia to uroczysta msza św., podsumowanie i plany na przyszłość. Dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy uczestniczyli w spotkaniu; Księżom, którzy zachęcili swoich rodziców do uczestniczenia w spotkaniu, Księżom i Bratu, którzy przyjęli nas z wielką gościnnością w Odporyszowie i Krakowie, Panu Kazimierzowi Augustyńskiemu za oprowadzenie nas po obiektach SIEMACHY.

Zapraszam Rodziców Księży i Braci oraz liderów z parafii misjonarskich na tegoroczne Dni Formacji Wincentyńskiej, które odbędą się w Krzeszowicach w dniach 11-16 lipca !!!

Ks. Jacek Lasoń CM