Do wszystkich członków Rodziny Wincentyńskiej. Drodzy Bracia i Siostry, Niech łaska i pokój Jezusa zawsze będą z nami!
W 2017 r. obchodziliśmy 400. Rocznicę narodzin charyzmatu wincentyńskiego. Dziękowaliśmy Jezusowi za jego ciągłą żywotność, za wiele kobiet i mężczyzn z różnych środowisk, którzy przez te cztery stulecia służyli z poświęceniem oraz za tych, którzy każdego dnia nadal bezwarunkowo służą Chrystusowi w osobie Ubogich z tak wielkim zaangażowaniem, pasją i miłością.
Ze względu na swoje pochodzenie od Boga, charyzmat wincentyński zawsze wskazuje drogę, jaką powinniśmy podążać, by odpowiedzieć na potrzeby ludzi opuszczonych, żyjących na marginesie społeczeństwa i zaniedbanych pod względem duchowym, materialnym, fizycznym i emocjonalnym, których liczba ciągle wzrasta. Jako owoc Roku Jubileuszowego, my – członkowie różnych gałęzi Rodziny Wincentyńskiej na całym świecie – pragnęliśmy uruchomić inicjatywę, która pomogłaby pogłębić naszą współpracę i wzmocnić skuteczność w odpowiadaniu na „wołanie Ubogich”.
W tym celu, podczas Sympozjum Rodziny Wincentyńskiej w październiku 2017, na Placu Św. Piotra, w obecności Papieża Franciszka, zainaugurowaliśmy „Sojusz Rodziny Wincentyńskiej na rzecz Bezdomnych” (FHA – Famvin Homeless Alliance). Sojusz jest ogólnoświatową inicjatywą skupiającą się na różnych formach bezdomności. Pomaga członkom Rodziny Wincentyńskiej stawiać czoło jednemu z najbardziej palących problemów naszych czasów, abyśmy w naszych wspólnotach mogli „przyjąć przybysza”.
Dla wielu gałęzi Rodziny Wincentyńskiej posługa bezdomnym nie jest czymś nowym. Od dawna, z powodzeniem angażują się one w odpowiadanie na te ogromne potrzeby, by na całym świecie położyć kres bezdomności.
Inicjatywa ta ma na celu zjednoczenie 150 gałęzi Rodziny Wincentyńskiej w walce z bezdomnością. FHA jest koordynowany przez zarząd międzynarodowy; międzynarodowa komisja towarzyszy FHA we wszystkich krajach świata. Konkretne cele polegają na uczeniu się od siebie nawzajem, na wzajemnej pomocy i wspólnym działaniu, by udzielić bezpośredniej pomocy bezdomnym, jak również na współpracy w obronie ich praw, stając się w ten sposób potężniejszą i skuteczniejszą siłą. Abyśmy mogli te cele osiągnąć, międzynarodowa komisja FHA oferuje wiele narzędzi do walki z tym zjawiskiem dotykającym 1,2 miliarda ludzi na całym świecie.
Gdy mówimy o bezdomnych, mamy na myśli trzy grupy ludzi:
– osoby żyjące na ulicy,
– uchodźców, którzy musieli opuścić własne domy,
– osoby żyjące w warunkach mieszkaniowych szkodliwych dla zdrowia. Żadna z tych osób nie ma prawdziwego domu, a więc jest bezdomna.
Jestem bardzo wdzięczny za dotychczasowe postępy. W szczególności chciałbym wspomnieć trzy inicjatywy:
– dynamiczną i przynoszącą owoce Wincentyńską Międzynarodową Konferencję o Bezdomności (Rzym, listopad 2018);
– wpływ Rodziny Wincentyńskiej, dzięki której bezdomność stanie się po raz pierwszy tematem priorytetowym ważnego spotkania Organizacji Narodów Zjednoczonych (Komisja ds. Rozwoju Społecznego, sesja – styczeń 2020);
– wzrastający wspólny udział w Kampanii FHA: „13 domów” .
Tegoroczna uroczystość św. Wincentego a Paulo, na początku piątego wieku charyzmatu wincentyńskiego, staje się więc wspaniałą okazją do pogłębienia zaangażowania w FHA i do współpracy między naszymi gałęziami, czy też do wzięcia udziału i współdziałania w tej inicjatywie. Celem jest zaangażowanie wszystkich gałęzi Rodziny Wincentyńskiej: zgromadzeń, stowarzyszeń świeckich i organizacji ze 158 krajów, w których Rodzina Wincentyńska jest obecna.
Wiele gałęzi Rodziny Wincentyńskiej działa już bardzo aktywnie w FHA. Wiele spośród nich ma jeszcze dużo do zrobienia pod tym względem.
A za pośrednictwem tego listu – w związku z przygotowaniami do obchodów uroczystości św. Wincentego a Paulo we wszystkich krajach, w których Rodzina Wincentyńska jest obecna – chciałbym zachęcić zarządy krajowe Rodziny Wincentyńskiej do zjednoczenia swoich członków. W krajach, w których takie zarządy jeszcze nie istnieją, zachęcam jednego z liderów do zwołania spotkania wszystkich przedstawicieli z różnych gałęzi. W obu przypadkach chodzi o bardzo konkretny cel: wspólne zaangażowanie w projekt FHA.
Gałęzie Rodziny Wincentyńskiej mogą uczestniczyć w FHA w różny sposób:
– Przekazując informacje do FHA na temat Waszych projektów walki z bezdomnością. To pozwoli FHA na utworzenie mapy przedstawiającej nasze wspólne globalne oddziaływanie, wykazując wielką moc posługi bezdomnym, której podejmuje się Rodzina Wincentyńska.
– Dzieląc się szerzej Waszym doświadczeniem z całą Rodziną Wincentyńską poszukuje projektów, które mogłyby przyciągnąć młodego lidera do szybkiej wymiany wiedzy, aby mógł zdobyć doświadczenie.
– Uczestnicząc w badaniach, dyskusjach i w szkoleniach, które mogą pomóc nam lepiej zrozumieć realia wielu niszczycielskich kryzysów uchodźczych, o których zbyt często się zapomina.
Oprócz trzech wymienionych wyżej punktów, w związku z nadchodzącą uroczystością św. Wincentego, chciałbym zachęcić wszystkie kraje, w których Kampania „13 domów” jeszcze się nie rozpoczęła, do podjęcia konkretnych kroków w celu jej uruchomienia. Jest ona jednym z projektów FHA, który bezpośrednio dotyka życia bezdomnych.
Nazwa projektu: „13 domów” pochodzi od inicjatywy św. Wincentego a Paulo będącej odpowiedzią na biedę pustoszącą ówczesny Paryż. Wraz z Siostrami Miłosierdzia, Zgromadzeniem Misji i Paniami Miłosierdzia (AIC), wybudował 13 domów dla dzieci, które ich nie miały.
Celem Kampanii „13 domów” jest włączenie gałęzi Rodziny Wincentyńskiej w danym kraju do wspólnego wybudowanie domów dla tych, którzy ich nie posiadają. Liczba domów albo kreatywne sposoby znalezienia zakwaterowania dla bezdomnych będą różne w zależności od kraju. W niektórych krajach, Rodzina Wincentyńska może zbudować dwa lub dziesięć domów, w innych – ponad trzynaście. W każdym razie, wszyscy możemy włączyć się w Kampanię „13 domów”. Komisja FHA jest w gotowości i chętna do pomocy przy realizacji Waszego projektu dzięki własnemu zespołowi ekspertów, który pomoże Wam w planowaniu i zaprojektowaniu projektu i jeżeli taka będzie potrzeba, w znalezieniu koniecznych środków na drodze twinningu (współpracy bliźniaczej), partnerstwa, przez Fundusz Solidarności czy tworzenie podań o granty.
Zachęcam wszystkich liderów różnych gałęzi Rodziny Wincentyńskiej na poziomach międzynarodowym, krajowych i lokalnych, aby wspólnie (na szczeblu międzynarodowym) lub oddzielnie (na szczeblu krajowym lub lokalnym) – nawiązali kontakt z należącą do komitetu koordynacyjnego Panią Yasmine Cajuste (fha.info@famvin.org), w celu wymiany lub uzyskania informacji. Możecie również odwiedzić stronę internetową FHA: vfhomelessalliance.org.
Mam nadzieję, że doroczne obchody uroczystości św. Wincentego a Paulo pomogą nam, członkom Rodziny Wincentyńskiej, podejmować coraz skuteczniejsze działania w służbie Ubogim. Gdy angażujemy się w pomoc potrzebującym, inni zaradzają naszym potrzebom. Staje się to świętą wymianą, ziemią świętą.
Niech św. Wincenty a Paulo, „Mistyk Miłosierdzia”, pomaga nam coraz bardziej wzrastać w naszej relacji z Bogiem i Ubogimi, abyśmy oświeceni przez Ducha Świętego, coraz bardziej pragnęli stawać się mistykami Miłosierdzia.
Wasz brat w św. Wincentym,
Tomaž Mavrič CM
Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rodziny Wincentyńskiej