Powiew Ducha Świętego w Rodzinie Wincentyńskiej

Gostyn011-620x389Powiew Ducha Świętego poczuli na modlitwie wstawienniczej uczestnicy Wielkopostnych Rekolekcji Rodziny Wincentyńskiej w Gostyniu. Z całej Polski przybyło 120 uczestników reprezentujących wszystkie gałęzie Rodziny Wincentyńskiej. Najliczniejsza grupa z AIC (48), następnie SSVP (29), AMM (22), WMM (12), Siostry Miłosierdzia (7) z trzech polskich prowincji. Rekolekcje poprowadził Leszek Dokowicz znany z realizacji filmów ewangelizacyjnych takich jak: Ja Jestem, Duch czy Ostatnie wezwanie. W trzech trzygodzinnych konferencjach przeplatanych filmami i pokazami multimedialnymi poruszył tematy związane z nawróceniem, Eucharystią, działaniem Ducha Świętego, co prowadzi do chrześcijańskiego miłosierdzia i zbawienia, jako owocu i celu życia Kościoła. Wskazał także na zagrożenie życia duchowego zwłaszcza u młodzieży na przestrzeni ostatnich dziesiąci lat (kultura postmodernistyczna) oraz straszne żniwo cywilizacji śmierci (aborcja i eutanazja).

Noc z piątku na sobotę przeznaczona była na czuwanie i osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Podczas sobotniej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej dziewczęta ze Stowarzyszenia Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej przyjęła tzw. Niebieski Medal Niepokalanej zobowiązujący do formacji i animowania grup maryjnych. Po południu Droga krzyżowa prowadzona przez przedstawiciel poszczególnych stowarzyszeń RW. Przygotowaniem liturgii, śpiewów oraz jej animacją zajęła się młodzież pod opieką s. Iwony Krok. Ona także przygotowała krótki spektakl słowno-muzyczny pt. Historia Bambu, którego przesłaniem była odwaga do wielkopostnej przemiany życia. Kulminacyjnym punktem każdego dnia była Msza św., której na przemian przewodniczyli ks. Edward Batko CM z Warszawy i ks. Jerzy Górny CM moderator Rodziny Wincentyńskiej. Uwieńczeniem ćwiczeń rekolekcyjnych były Słowa Ewangelii drugiej niedzieli Wielkiego Postu o przemianie Jezusa na Górze Tabor umacniającej wiarę uczniów na czekające ich doświadczenia męki i zmartwychwstania Mistrza.  Na koniec słowa podziękowania skierowały pani Irena Mitura (AIC) i pani Irena Dutkowska (SSVP), zapewniając o błogosławionych owocach przeżytych rekolekcji w Gostyniu. Pamiątką i wspomnieniem pozostają fotografie, które dla zobrazowania rodzinnej atmosfery umieszczamy poniżej.

Szczerą wdzięczność wyrażam wszystkim, którzy przybyli do Gostynia, angażowali się w przebieg ćwiczeń rekolekcyjnych a na co dzień realizują wincentyńskie powołanie w swoich parafiach.

Ks. Jerzy Górny CM