You are currently viewing Tydzień Formacji Wincentyńskiej w Krzeszowicach

Tydzień Formacji Wincentyńskiej w Krzeszowicach

W roku jubileuszu czterechsetlecia Charyzmatu Wincentyńskiego Tydzień Formacji Wincentyńskiej po raz kolejny odbył się w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym „Vincentinum” w Krzeszowicach, w dniach od 11 do 16 lipca 2017 r. Uczestnicy przybyli z całej Polski: Pabianic, Warszawy, Nowego Targu, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Kurozwęki i Wrocławia.

Tematem przewodnim spotkania była duchowość Świętego Wincentego a Paulo i jego służba ubogim. Dzień rozpoczynaliśmy Jutrznią, kończyliśmy Apelem Jasnogórskim a codzienna Eucharystia pozwalała nam na głębsze przeżywanie naszej Formacji. Uczestniczyliśmy w interesujących prelekcjach, warsztatach oraz wycieczkach a także oglądaliśmy filmy o tematyce religijnej. Prowadziliśmy dyskusje, dzieląc się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, refleksjami.

Nad aktywizacją wokalno-instrumentalną uczestników czuwała siostra Iwona Krok SM integrując pokolenia od najmłodszego (lat 14) do najstarszego (lat 84). Na wstępie wysłuchaliśmy wykładów ks. Jerzego Górnego CM na temat: „Co się stało w Châtillon les Dombes” oraz jego relacji z obchodów jubileuszowych w Châtillon z marca tego roku z okazji 400-lecia powstania pierwszego bractwa Miłosierdzia. Wieczorem obejrzeliśmy film „Ojciec Wincenty”.

W środę tematem przewodnim prelekcji było Miłosierdzie Sióstr Miłosierdzia. Prelekcja wygłoszona przez s. Iwonę Krok SM dotyczyła charyzmatu wincentyńskiego 
w pracy sióstr miłosierdzia na XXI wiek a s. Małgorzata Gaweł SM podzieliła się swoimi doświadczeniami z posługi chorym w ramach tematu „Charyzmat wincentyński, jako balsam dla chorego ciała i poranionej duszy”. Zajęcia zakończyliśmy projekcją filmu „ Jak Bóg da”.

W kolejnym dniu gościliśmy Ks. Marka Owsiaka CM i wysłuchaliśmy jego wykładu na temat „Charyzmatu wincentyńskiego w kontekście historyczno-misyjnym”. Ks. Marek przeniósł nas na Wyspy Salomona prezentując nam filmy dokumentalne ze swojej pracy misyjnej z tego pięknego i egzotycznego zakątka, akcentując jego niezwykłość, ciekawą historię i prostotę życia mieszkańców tej części świata. Wieczorem obejrzeliśmy film Mela Gibsona: „Przełęcz ocalonych”.

Piątek był dniem refleksji. Zwiedziliśmy Zamek w Lipowcu oraz nazistowskie obozy 
koncentracyjne w Auschwitz-Birkenau, miejscu męczeństwa i śmierci wielu ofiar II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy klasztor sióstr karmelitanek bosych w Oświęcimiu, gdzie mieliśmy możliwość w rozmowie z Matką Przełożoną, siostrą Marzeną, poznać życie sióstr w zakonie klauzurowym. Dzień ten obfitujący w kontemplację zakończyliśmy Adoracją przed Najświętszym Sakramentem.

W sobotę uczestniczyliśmy w przeprowadzonych przez Panią Irenę Miturę warsztatach: „Kim jesteś, gdy nikt nie patrzy”, podczas których zgłębialiśmy kwestię kształtowania naszego charakteru pod kątem słów z Pisma Świętego i na podstawie przymiotów Jezusa Chrystusa. W grupach dyskutowaliśmy o najważniejszej cesze chrześcijańskiego charakteru, jaką jest miłość.

Wieczorem w ramach integracji spędziliśmy miło czas przy grillu i wspólnym śpiewie spożywając kiszkę Ludwiki, karczek Wincentego i kiełbasę misjonarską. W ostatnim dniu na zakończenie tegorocznych Dni Formacji Wincentyńskiej Młodzież Wincentyńska zaprezentowała przygotowaną razem z s. Iwoną Krok SM inscenizację słowno-muzyczną pt.: „Wincenty a Paulo – wczoraj, dziś i jutro”.

Na podsumowaniu i podziękowaniu gospodarzom spotkania ustaliliśmy termin następnych Dni Formacji Wincentyńskich. Odbędą się od 12 do 15 lipca 2018 r. Pomimo niesprzyjającej, zmiennej pogody rozjechaliśmy się do domów ze słońcem w sercach i natchnieni charyzmatem wincentyńskm.

Irena Mitura, Ana Badowska, Małgorzata Wasiak