Zmarł ks. Czesław Patoń CM

W poniedziałek, 31 maja 2010 po długiej, ciężkiej chorobie, w wieku 65 lat i 47 lat powołania zmarł ks. Czesław Patoń CM, superior wspólnoty Misjonarskiej w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa. Za dwa tygodnie świętowałby czterdziestolecie święceń kapłańskich. Większość lat swojego Misjonarskiego powołania poświęcił reaktywowaniu i rozbudowanie Fundacji im. ks. Siemaszki. Wiele osób pamięta go także jako Ekonoma Prowincji a jeszcze wcześniej jako duszpasterza młodzieży i katechetę w Słubicach, Iłowej i Krakowie.

Ks. Czesław Patoń CM urodził się 7 lipca 1944 r. Tuż po szkole średniej, 24 września 1962 r. został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 r. w Krakowie. Na pierwszą placówkę został skierowany do parafii NMP Królowej Polski w Słubicach, gdzie od listopada 1970 do czerwca 1973 był katechetą i wikariuszem. Następnie przeniesiony do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Iłowej Żagańskiej. Od 1974 roku w parafii NMP z Lourdes w Krakowie w tym w latach 1975 – 1979 organizator i moderator oazy młodzieżowej.

W 1982 zostaje powołany na stanowisko Ekonoma Prowincjalnego i pełni tę trudną i odpowiedzialną funkcję do 1991. W tym czasie dokończona m.in. została budowa Biblioteki oraz nowych budynków gospodarczych na Stradomiu, renowacja i przebudowa ogrodu Domu Prowincjalnego oraz kapitalna renowacja kościoła seminaryjnego. Po zmianach ustrojowych, kiedy Zgromadzeniu zaczęto zwracać zagrabiony wcześniej przez władze majątek, w tym ten należący do Zakładu im. ks. Siemaszki od samego początku zaangażował się w dzieło odbudowy i reaktywacji tego dzieła.

Od 1991 zamieszkał w Domu ks. Siemaszki przy ul. Długiej 42, siedzibie głównej najpierw Fundacji im. ks. Siemaszki. Od 1997 do 2000 był jego superiorem. Jednocześnie pełnił funkcję kapelana w Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie. Od początku w Fundacji był odpowiedzialny za inwestycje. Przeprowadził remont siedziby głównej przy ul. Długiej 42 oraz w kamienicy przy ul. Floriańskiej 55, która trafiła w ręce Zgromadzenia w ramach zapisu testamentalnego z przeznaczeniem na wspieranie i finansowanie dzieła ks. Kazimierza Siemaszki. Odpowiadał także za trzymanie ośrodków socjoterapii – dziennej “U Siemachy”, przeprowadził remont ośrodków wakacyjnych dla młodzieży w Rytrze i w Lipnicy Małej, w Piekarach k/Krakowa.

W 2000 roku został przeniesiony do nowo organizowanego Centrum Edukacyjnego “Radosna Nowina 2000” w Piekarach jako jego budowniczy. Był członkiem Zarządu Fundacji im. Siemaszki. Tutaj, podobnie jak poprzednio, powierzono mu odpowiedzialność za inwestycje. Odpowiadał za budowę kościoła pw. Narodzenia Pańskiego w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” oraz za budowę Małej Elektrowni Wodnej na stopniu wodnym “Kościuszko” Krakowie-Bielanach.

Od 13 listopada 2001 r. był superiorem Domu w Piekarach. W 2010 r. kończył trzecią, ostatnią kadencję na tym stanowisku.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele Narodzenia Pańskiego w Piekarach po przewodnictwem ks. kard. Macharskiego w dniu 2 czerwca o godz. 11.00,

Odprowadzenie ciała Zmarłego do grobowca Zgromadzenia Księży Misjonarzy nastąpi od bramy Cmentarza Rakowickiego w Krakowie o godz. 14.00.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
A światłość wiekuista niechaj mu świeci.