Koncert jubileuszowy w Filharmonii Krakowskiej

We wtorek, 11 maja, w Filharmonii Krakowskiej odbył się wyjątkowy koncert – BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI. Wydarzenie to zostało przygotowane przez parafię NMP z Lourdes w Krakowie w ramach obchodów 350 rocznicy śmierci św. Wincentego i św. Ludwiki pod patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego. Pierwotnie miał się odbyć w 11 kwietnia poprzedzając peregrynację Relikwii Świętych Założycieli w parafii na Nowej Wsi.  Czas żałoby narodowej po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wymagał zmiany terminu koncertu.

W koncercie wystąpił parafialny Mieszany  Chór Mariański pod dyrekcją dr Jana Rybarskiego. Od lat Chór należy do najlepszych chórów mieszanych nie tylko w Krakowie ale i w Polsce, co wielokrotnie uhonorowano nagrodami w festiwalach i konkursach zarówno dla samego chóru jak i dla dyrygenta. Wraz z chórem wystąpili soliści: Anna Wielgus-Plewniak (mezzosopran), Małgorzata Plewniak (mezzosopran) i o. Tomasz Jarosz CSRS (baryton) przy akompaniamencie orkiestry szkolnej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im F. Chopina w Krakowie. Na organach zagrali Krzysztof Pawlisz i Kamil Frąś.

W koncercie znalazły się utwory kompozytorów współpracujących z Księżmi Misjonarzami oraz kompozytorów, konfratrów Zgromadzenia. Były to:

  • Modlitwa za Ojczyznę – słowa ks. Piotr Skarga SJ, muzyka ks. Wojciech Kałamarz CM;
  • Nadbałtycka, piękna ziemia – słowa S. Józefa Podstawka SM, muzyka ks. Wojciech Kałamarz CM;
  • Przyjdź Królestwo Twoje – ks. Marian Michalec CM,
  • Kantata ku czci św. Wincentego a Paulo – ks. Ludwik Sieńko CM, muzyka Henryk Nawotka;
  • Preludium b-moll na organy – Bolesław Wallek-Walewski (na organach grał Krzysztof Pawlisz)
  • Laetatus sum – ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki
  • Sonata d-moll na organy – Hieronim Feicht

Ponadto wykonano:  Chwytajcie liry – fragment  z oratorium Józefa Haydna – Stworzenie świata;  Laudate Dominum – Charles Gounod;  Credo – Antonio Vivaldi; Te Deum – Józef Haydn;  Alleluja – z oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Haendla.

W trakcie koncertu ks. dr Wojciech Kałamarz CM wygłosił referat na temat “Misjonarze w Filharmonii Krakowskiej”.

Inne informacje

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »