Projekt Droga 400 – piesza pielgrzymka jubileuszowa

ACS_2903BJubileusz 400-lecia Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo 1617 – 2017. Projekt Droga 400

25 stycznia 1617 r.. święto nawrócenia św. Pawła. Kościół w Folleville. Św. Wincenty a Paulo wchodzi na ambonę. Ma przed sobą ubogich wieśniaków. Poruszony spowiedzią jednego z nich mówi o kochającym, miłosiernym Bogu. Słuchacze tłumnie przystępują do spowiedzi… Ciąg dalszy tej historii już znasz. Pierwsze kazanie misyjne jest uważane za wydarzenie rozpoczynające dzieło Zgromadzenia Misji. To wtedy św. Wincenty a Paulo wytyczył Drogę, którą jego naśladowcy podążają już … 400 lat. A, że Droga ta jest częścią Twojego i mojego życia i serca to warto za nią szczególnie w Roku Jubileuszowym pięknie podziękować.

Rok 2017 będzie z pewnością czasem wielkich celebracji i ważnych wydarzeń jubileuszowych. W bogaty kalendarz świętowania 400 lat założenia Zgromadzenia Misji pragniemy wpisać nasz mały projekt Droga 400, pieszą pielgrzymkę jubileuszową z Gannes-Folleville, gdzie wszystko się zaczęło do Warszawy, Bazyliki św. Krzyża, miejsca pierwszego spotkania charyzmatu Założyciela z Polską.

Droga 400

Droga 400 to inicjatywa, która powstała w czerwcu 2015 r. w Warszawie, na „kapelance”, w mateczniku Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej, w bezpośredniej bliskości najstarszego konfratra Prowincji ks. Eugeniusza Dobkowskiego, rocznik 1925. W czasie rozmowy o Zgromadzeniu, misjonarza (ks. Kazimierz Małżeński, rocznik 1952) i dwóch kleryków (Kamil Jankowski, rocznik 1993 i Wojciech Kaczmarek, rocznik 1995) zrodził się pomysł pielgrzymki, w celu uczczenia jubileuszu 400–lecia jego powstania. W lipcu 2017 r., w ciągu 30 dni, zamierzamy przejść około 1 600 km, z kościołów w Gannes i Folleville do bazyliki św. Krzyża w Warszawie, przez Francję, Belgię, Niemcy i Polskę.

Droga 400 to pielgrzymka o charakterze dziękczynnym i pokutnym. Chcemy podziękować za dar Zgromadzenia Misji, za piękno charyzmatu, za dar jego obecności w naszej Ojczyźnie, za to, że Pan Bóg właśnie Ciebie i mnie na niej umieścił. Pielgrzymi szlak pragniemy nasycić uwielbieniem Boga – za ubogich, którzy przybliżają nas do Chrystusa, za małą metodę, za Siostry Miłosierdzia, za Rodzinę Wincentyńską, za misje ad gentes, za formację duchowieństwa, za cztery wieki duchowości wincentyńskiej w wielkim dziele ewangelizacyjnym Kościoła. W każdą pielgrzymkę wpisany jest również element pokuty. Dziękując, chcemy pokutować, czyli przepraszać za grzechy i niewierności na drodze charyzmatu i misji ewangelizowania ubogich, wczoraj i dzisiaj.

Droga 400 to kształt nadziei. Dziękczynienie i pokutę pragniemy wypowiedzieć w wielkim zatroskaniu o nadzieję jutra naszej Prowincji i o twórczą obecność charyzmatu Założyciela na drogach Nowej Ewangelizacji w naszej Ojczyźnie. Dziękując i czyniąc pokutę chcemy wołać o nowe powołania do Zgromadzenia Misji i Sióstr Miłosierdzia, o nowe rzesze świeckich zaangażowanych w Rodzinę Wincentyńską oraz o nową wrażliwość społeczną dla wincentyńskich dzieł miłosierdzia.

Droga 400 to pielgrzymowanie wyrastające z doświadczenia różnych pielgrzymek. Będziemy szli w 2 grupach, metoda sztafety, dziennie – każda z grup będzie miała do przejścia ok. 30 km, razem 60 km; potrzebujemy na to ok. 13-14 godzin; każda z grup będzie szła ok. 7 godzin; na zmianę grupy będą zajmować się logistyką drogi; pielgrzymom towarzyszyć będzie samochód z kierowcą, który będzie szefem logistyki całej pielgrzymki.

Droga 400 to duchowy program pielgrzymowania. Tworzą go wspólna Eucharystia, teksty Pisma Św., najczęściej pojawiające się w pismach św. Wincentego, modlitwy wincentyńskie, teksty Założyciela do pierwszych misjonarzy w Polsce, inne nabożeństwa pielgrzymkowe.

Droga 400 to duszpasterstwo i promocja charyzmatu; liturgia wyjścia, jedna celebracja w krajach przejścia; oraz przynajmniej 2 celebracje w Polsce; już dzisiaj do udziału w nich zapraszamy konfratrów i siostry miłosierdzia pełniące misję w tych krajach oraz członków Rodziny Wincentyńskiej.

Droga 400 to projekt międzypokoleniowy, otwarty na misjonarzy, braci i kleryków Zgromadzenia Misji, którzy chcieliby w ten sposób uczcić i świętować Jubileusz. Gorąco i serdecznie zapraszamy do udziału w naszym projekcie! Myślimy o 2 grupach; każda z nich 3-5 osób. Trochę szaleństwa przy bogactwie wydarzeń Jubileuszu, nie zaszkodzi, to taka ewangeliczna szczypta soli! Zgłoszenia na adres kmcm@poczta.fm; po zgłoszeniu rozmowa braterska o pielgrzymowaniu, lista uczestników zostanie ogłoszona pod koniec 2016r.

Droga 400 to projekt angażujący i wymagający, przed nami mnóstwo spraw do przygotowania, przedyskutowania, przemodlenia i do rozwiązania; zapraszamy do współtworzenia projektu; czekamy na sugestie, propozycje, podpowiedzi; również Twoje, bo wszyscy Bogu winni chwałę za 400 lat naszego Zgromadzenia; są już kolejne pomysły związane z Drogą 400, będą kolejne briefingi internetowe i spotkania organizacyjne.

Dziękujemy za Twoją uwagę! Bądź z nami

organizatorzy projektu: ks. Małżeński Kazimierz CM – kl. Kaczmarek Wojciech CM, kl. Jankowski Kamil CM

Ps. już wkrótce mapa jubileuszowego pielgrzymowania i nowe wiadomości!

Inne informacje

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »