You are currently viewing Niedziela misyjna w Grecji

Niedziela misyjna w Grecji

W Niedzielę Misyjną, 22 października 2023 roku na Krecie, gdzie posługują Księża Misjonarze, w miejscowości Agios Nikolaos i Jerapatra miala miejsce wizyta pasterska ks. biskupa Piotra Stefanu, biskupa Syros, Santorini i administratora apostolskiego Krety. Na to spotkanie duszpastersko – braterskie przybyli również Księża Misjonarze z Krakowa Ks. Wizytator Paweł Holc i Ks. Ekonom Krzysztof Wałaszek, a także Ks. Maciej Mech, misjonarz i proboszcz z Heraklionu. Przyczyną, dla której przybył ks. biskup i Księża Misjonarze było poświęcenie nowych figur i obrazów w Duszpasterskim Centrum św. Pawła w Jerapetrze.

W Agios Nikolaos, w kościele prawosławnym na liturgię Mszy św. odprawianej po grecku i angielsku gromadzą się zazwyczaj Europejczycy najczęściej emeryci, mieszkający tu na miejscu i w okolicy. W czasie wakacji – urlopów gromadzą się na Mszy św. turyści niemal z całego świata i wtedy Słowo Boże czytane i głoszone jest w kilku językach.

W Jerapetrze, w Centrum Duszpasterskim św. Pawła, w młodym Kościele gromadzą się przede wszystkim Albańczycy, którzy mówią już po grecku. Duszpasterstwo wśród Albańczyków jest bardzo wymagające i odpowiedzialne od duszpasterza. Należy robić wszystko, aby zatrzymać ludzi w kościele – wspólnocie. Nadzieją dla tej wspólnoty jest rodzina, która otwarta jest katechezę ich dzieci i jej młodzieży. Liturgię Mszy św. sprawujemy po grecku i albańsku, a w czasie wakacji w wielu innych językach.