You are currently viewing O rekolekcjach wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej 
w Pelplinie

O rekolekcjach wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej 
w Pelplinie

Kiedy słowa stają się czynami – wincentyńskie zasady życia i działania, to temat wielkopostnych rekolekcji Rodziny Wincentyńskiej, które odbyły się w Pelplinie, w dniach do 23 do 25 lutego br. Dla około dziewięćdziesięciu uczestników konferencje wygłosił ks. Szczepan Szpoton CM obecny dyrektor kleryków zgromadzenia księży misjonarzy w Krakowie. W wygłoszonych konferencjach 
o pokorze w służbie ubogim, modlitwie, osobie Maryi w życiu chrześcijanina powoływał się na wypowiedzi o. Dolindo, św. o. Pio i św. Wincentego a Paulo. Oprócz konferencji w programie zaplanowano także drogę krzyżową, modlitwę różańcową, koronkę do Bożego miłosierdzia, Godzinki o NMP, jutrznię a także całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Historię cysterskiego klasztoru oraz katedry w Pelplinie opowiedzieli podczas przewidzianego w programie zwiedzania profesjonalni przewodnicy. W muzeum diecezjalnym zwiedzający zobaczyli m. in. jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Jana Gutenberga oraz Madonny szafkowe drewniane figurki z XV w., które dwie z sześciu istniejących w Polsce znajdują się właśnie w tym muzeum. Centrum każdego dnia była Eucharystia, której kolejno przewodniczyli i wygłosili homilie ks. Szczepan Szpoton CM, ks. Jerzy Górny CM i ks. Edward Batko CM. Oprawę muzyczną i liturgiczną prowadziła Wincentyńska Młodzież Maryjna pod merytoryczną opieką s. Iwony Krok SM. Rodzina Wincentyńska była reprezentowana przez przedstawicieli stowarzyszeń z Bydgoszczy, Gniezna, Ignacowa, Krakowa, Krzeszowic, Limanowej, Nowego Targu, Pabianic, Rabki, Słubic, Tczewa, Trzciela, Warszawy, Wrocławia. Oprócz wspomnianej s. Iwony reprezentowane były także trzy prowincje sióstr miłosierdzia w osobach: 
s. Heleny Świętanowskiej z Limanowej, s. Katarzyny Biardy z Warszawy i s. Cecylii Blamowskiej 
z Tczewa. Niestety panująca w obecnym czasie grypa uniemożliwiła dotarcia na rekolekcje około dwudziestu osobom. Po Mszy św. kończącej rekolekcje w imieniu rekolektantów głos zabrała p. Irena Mitura prezes AIC, która w zwięzłym przemówieniu podziękowała organizatorom i konferencjoniście za przeprowadzenie kolejnych rekolekcji wielkopostnych dla Rodziny Wincentyńskie.

Ks. Szczepanowi i Edwardowi, Siostrom Miłosierdzia i wszystkim uczestnikom Rekolekcji Wielkopostnych Rodziny Wincentyńskiej w Pelplinie wyrażam szczerą wdzięczność za podjęty trud podróży niekiedy setki kilometrów oraz stworzenie prawdziwie rodzinnej, serdecznej i modlitewnej atmosfery. Pokładamy szczerą ufność, że usłyszane słowo zamienimy na konkretne czyny względem spotykanych na co dzień ubogich, którzy reprezentują tu na ziemi naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Ks. Jerzy Górny CM