You are currently viewing Polska misja na Islandii

Polska misja na Islandii

Polska Prowincja Zgromadzenia Misji w marcu 2023 r. rozpoczęła współpracę diecezją rejkiawicką, która obejmuje całą Islandię.
Nasz wizytator ks. Paweł Holc CM i ekonom prowincji ks. Krzysztof Wałaszek CM podpisali umowę w kwietniu br. z biskupem diecezjalnym Davidem Tencerem OFM Cap.
Do pracy na 5 lat zostali posłani ks. Damian Wyżkiewicz CM i ks. Krzysztof Śliwa CM.
Po upływie 5 lat umowa może zostać przedłużona na kolejne 5 lat.
Na Islandii wcześniej pracował przez 30 lat holenderski konfrater ks. Hubertus Oremus CM, który zmarł w 2012 r. i jest pochowany na cmentarzu przy katedrze w Rejkiawiku.
Ks. Damian i ks. Krzysztof zostali posłani do parafii św. Franciszka z Asyżu w Stykkishólmur w zachodniej części kraju.
Ks. Damian został mianowany proboszczem i odpowiedzialnym za organizację katechezy w Islandii, natomiast ks. Krzysztof został wikariuszem i głównym kapelanem więziennictwa w Islandii.
Obaj są odpowiedzialni za formację duchowieństwa i misje ludowe.
Parafia w Stykkishólmur liczy ok. 2 500 wiernych różnych narodowości, szczególnie Islandczyków, Polaków, Portugalczyków i Filipinów.
Stykkishólmur jest miastem turystycznym, dlatego kościół jest otwarty dla wszystkich gości.
Księża odprawiają w niedziele Msze w Stykkishólmur i 4 miejscowościach: Grundarfjörður, Ólafsvík, Borgarnes i Akranes. Najdalsza miejscowość jest oddalona o 180 km.
Na terenie parafii znajduje się najważniejsze sanktuarium maryjne w Maríulind.
Co roku 12 lipca odbywa się narodowa pielgrzymka. Nasza parafia jest odpowiedzialna za organizację.
Przy parafii działa oratorium dla dzieci. W parafii służą 3 siostry z argentyńskiego zgromadzenia Służebnic Pana i Najświętszej Maryi Panny z Matary.
Pogoda w Stykkishólmur jest umiarkowana morska. W lecie trwają dni polarne i przez całą noc jest jasno. Temperatura to ok. 15 stopni Celsjusza.
Natomiast w zimie trwają noce polarne. Słońce wschodzi o 11.00 i zachodzi o 14.00. Temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. Przez cały rok jest wietrznie.