You are currently viewing Wielka Sobota

Wielka Sobota

  • Post category:Liturgia
Co wtedy robił Jezus? 
👉 Był to dzień, kiedy Jezus, złożony do grobu, przykryty chustami, był umarły. Ciekawe to jest – Jezus był umarły, czyli był w stanie śmierci, był w Otchłani. Na ziemi był z żyjącymi, teraz jest z umarłymi. Jest to pokazanie jak głębokie są wydarzenia Triduum Paschalnego – Jezus umiłował nas aż do śmierci.
 
“Wstąpił do piekieł”? Zstąpił do Otchłani? 
👉 W Credo (wyznaniu wiary) wypowiadamy słowa “zstąpił do piekieł…”. W głowie od razu może się pojawić kolor czerwony, ogień, kotły i inne wyobrażenia. Jednak to nie o to chodzi. Jest to wyznanie, że Jezus prawdziwie umarł – piekła w liczbie mnogiej to kraina umarłych (dla Żydów – Szeol). Znaczy to, że Jezus “dotarł” najdalej jak to jest możliwe – do śmierci i przekroczył ją, dla Niego nie jest ona granicą. Wierzymy, że Bóg jest Panem śmierci, że jest Panem ŻYCIA.
 
Co dziś Kościół świętuje? 
👉 Ciszę grobu… Dzisiaj jest czas ciszy, wejścia w tajemnicę pogrzebu Jezusa. Jednak dla nas jest to czas czekania na wielkie wydarzenia, tak wielkie, że noc, kiedy to się działo, została nazwana Wielką Nocą. Wieczorem sprawowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej…
 
📚 Cytat z Ojców Kościoła
Chrystus zstąpił w największe głębiny morza, kiedy wstąpił do najniższego piekła, by wyprowadzić stamtąd dusze swoich wybranych. Głębiny morza przed zbawieniem nie były drogą, lecz lochami (…), jednak Bóg uczynił tę otchłań drogą (…). Zwana jest ona najgłębszą przepaścią, gdyż jak otchłani morza nie może przeniknąć ludzki wzrok, tak też ludzkie poznanie nie przeniknie skrytości piekła (…). (św. Grzegorz Wielki)
 
📖 Fragment Ewangelii z Wigilii Paschalnej
Łk 24, 5b
[…] lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?
 
💪 WYZWANIE DNIA – CZUWAJ Z JEZUSEM PRZEZ 10 MIN. PRZY BOŻYM GROBIE