Zmarł ks. CZESŁAW ŻAK CM

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dzisiaj 12 sierpnia 2011 r., w godzinach porannych, w swoim pokoju, w domu zakonnym przy kościele NMP Lourdes w Krakowie zmarł ks. CZESŁAW ŻAK CM, długoletni duszpasterz w tej parafii. Odszedł do Domu Ojca w 82 roku życia, 64 roku powołania i 59 roku z powodu niewydolności krążenia. Mimo przewlekłej choroby żołądka i obciążającej organizm terapii farmakologicznej angażował się w pracę duszpasterską tak długo jak starczyło mu na sił.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 17 sierpnia 2011

  • o godz. 10:00 Msza św. w kościele NMP z Lourdes w Krakowie
  • o godz. 12:00 odprowadzenie do grobowca Księży Misjonarzy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie


Ksiądz Czesław Żak CM
urodził się 14 maja 1930 r. w Tymowej (gmina Czchów, powiat Brzesko) w diecezji tarnowskiej. Wybuch wojny utrudnił mu naukę w rodzinnej miejscowości. W konspiracji ukończył szkołę podstawową i rozpoczął gimnazjum. Bezpośrednio po ucieczce wojsk hitlerowskich z Brzeska  kontynuuje naukę w Gimnazjum i Liceum w Brzesku-Okocimiu. Tutaj w czerwcu 1947 złożył małą maturę a w lipcu rozpoczyna naukę Prywatnym Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie na Kleparzu. 8 września 1947 zostaje przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy i rozpoczyna Seminarium Internum (nowicjat). Po maturze w 1949 we wrześniu rozpoczyna studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 r. za dyspensą, bowiem brakowało mu kilka miesięcy do wieku przepisanego prawem kanonicznym.

Na pierwszą placówkę duszpasterską został skierowany do parafii Św. Anny na Oporowie we Wrocławiu gdzie katechizował dzieci i młodzież. Od stycznia 1957 r. pracował w parafii Św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie, koło Mińska Mazowieckiego ucząc w dwóch szkołach na jej terenie: w Jędrzejowie Nowym i Janowie. Po roku, w lipcu 1958 r. przeniesiony do parafii Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach, jako katecheta.W latach 1961 – 1986 pracuje w parafii Najświętszej Rodziny w Tarnowie jako katecheta i wikariusz. Od lipca 1986 jest proboszczem i superiorem w parafii Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy a w 1992 zostaje skierowany do parafii Św. Krzyża w Warszawie, gdzie pracował w kancelarii parafialnej.

W parafii NMP z Lourdes w Krakowie pracuje od lutego 1996. Tutaj podejmuje się różnorakiej posługi duszpasterskiej: z wielkim zapałem głosił kazania, prowadził pogrzeby, przygotowywał dorosłych do sakramentów świętych, był odpowiedzialny za kancelarię parafialną i kurs przedmałżeński, prowadził grupy parafialne. Zawsze mówił, że jest „pierwszy w ataku, a ostatni w odwrocie, bo na to się święcił”.

W ostatnich latach w tej aktywności duszpasterskiej nie przeszkodziły nawet kolejne choroby, które go atakowały. Był aktywny tak długo jak długo zdrowie pozwalało. W 2010 przeszedł operację żołądka a po niej wielomiesięczną mocno obciążającą organizm chemioterapię. W połowie maja 2011 po zasłabnięciu wyłączył się z pracy duszpasterskiej. Zmarł 12 sierpnia z powodu osłabienia pracy serca i niewydolności krążenia.