Category Siostry Miłosierdzia

10 rocznica Beatyfikacji s. Marty Wieckiej

Z okazji 10 rocznicy beatyfikacji Marty Wieckiej zaplanowano w jej rodzinnych stronach szereg wydarzeń… Harmonogram uroczystości umieszczono na załączonym plakacie. Obchody centralne zaplanowane są na 2 czerwca 2018 o godz. 12.30 w Nowym Wiecu.

Szczególne zaproszenie do modlitwy za przyczyną naszej błogosławionej skierowane jest do pracowników służby zdrowia, ale także chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Read More

Nowa Przełożona Generalna

ApplerW poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego, 25 maja, członkowie Konwentu Generalnego, po dniu przeżytym na modlitwie, wybrali nową Przełożoną Generalną, Siostrę Kathleen APPLER, na najbliższych 6 lat. Siostra Kathleen, Amerykanka, pochodząca z Prowincji St. Louise-USA, była Radną Generalną od 2009 roku. Ma wielkie doświadczenie w dziedzinie edukacji a także w posłudze władzy na poziomie prowincjalnym.

Konwent Generalny Sióstr Miłosierdzia

GA_Logo_PL-300x200Konwent Generalny Sióstr Miłosierdzia rozpoczął się 15 maja 2015 r. uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, Ojca Gregory Gay CM. Z żarliwością, Siostry Miłosierdzia prosiły Ducha Świętego o pomoc i światło oraz opiekę Dziewicy Maryi. To wydarzenie ma miejsce co 6 lat i trwa 5 tygodni dla 149 Sióstr przybyłych z 94 krajów.

Według naszych Konstytucji i Statutów, pragniemy „ożywiać wierność naszemu charyzmatowi, pobudzać naszą żywotność apostolską” zgłębiając temat Konwentu: „Odwaga Miłosierdzia dla nowego zapału misyjnego”.

Read More

Uroczystość św. Ludwiki de Marillac

W dniu dzisiejszym obchodzimy uroczystość św. Ludwiki de Marillac współzałożycielki Sióstr Miłosierdzia. W swoim testamencie duchowym zalecała siostrom miłosierdzia: Miejcie wielkie staranie o ubogich, a przede wszystkim żyjcie wspólnie w wielkim zjednoczeniu i serdeczności kochając się wzajemnie, aby naśladować życie naszego Pana. Brzmi to jak echo zaleceń przekazywanych w konferencjach i listach: Służcie naszym drogim panom i mistrzom z wielkim szacunkiem i serdecznością, w nich bowiem służycie samemu Bogu. Bądźcie całkowicie oddane waszym ubogim, bo oni są umiłowanymi dziećmi Boga. Służcie im z pokorą i z nabożeństwem. 

Read More

Jubileusz 300-lecia Prowincji Polskiej Sióstr Miłosierdzia

Prowincja Warszawska Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia obchodzi w tym roku jubileusz 300-lecia erygowania Prowincji Polskiej Zgromadzenia, której obecna Prowincja Warszawska jest kontynuatorem. Główne obchody, do których Siostry przygotowywały się przez ostatnie trzy lata rozpoczynają się w sobotę 16 czerwca i potrwają do czwartku 21 czerwca.
Uczestniczyć w nich będą m.in. S. Evelyne Franc, Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia i ks. Stanislav Zonták, Asystent Generalny Zgromadzenia Misji, kard. Kazimierz Nycz, Metropolita warszawski, bp Wojciech Polak, Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Gocłowski CM, arcybiskup -emeryt Archidiecezji Gdańskiej, bp. Paweł Socha CM, biskup pomocniczy diecezji gorzowsko-zielonogórskiej, liczni Księża Misjonarze i Siostry Miłosierdzia ze wszystkich Prowincji polskich i z sąsiednich krajów.

III Laboratorium Wincentyńskie w Warszawie

Od piątku do niedzieli (14-16 października 2011) Dom Prowincjalny Sióstr Miłosierdzia na Tamce w Warszawie będzie pełen gości, uczestników III Laboratorium Wincentyńskiego “Dialog charyzmatu z czasem” zorganizowanego w ramach przygotowania do obchodów 300-lecia utworzenia Prowincji Warszawskiej Sióstr Miłosierdzia. Tegoroczna edycja warsztatów odbywa się pod hasłem „Św. Ludwika de Marillac – świadectwo życia, które zawsze jest nowe”.

Read More

Beatyfikacja Siostry Małgorzaty Rutan SM

Podczas uroczystej Mszy św. w Parc des Arènes,  w Dax, we francuskich Pirenejach, niedaleko miejsca urodzenia św. Wincentego a Paulo,  w niedzielę, 19 czerwca 2011 Kościół powita nową błogosławioną w osobie Siostry Małgorzaty Rutan SM, francuskiej Siostry Miłosierdzia, męczennicy Rewolucji Francuskiej zgilotynowanej na rynku w Dax 9 kwietnia 1794 za odmowę złożenia przysięgi narodowej.  Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył J.E. kardynał Angelo Amato, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Uczestniczyli także Nuncjusz papieski we Francji, abp Luigi Ventura, biskupi nie tylko francuscy i księża diecezjalni oraz księża ze Zgromadzenia Misji z Przełożonym Generalnym, ks. Gregory’m Gay’em CM i Dyrektorem Generalnym Sióstr Miłosierdzia, ks. Patrickiem Griffin’em CM na czele. Obecni byli również przedstawiciele rządu Republiki Francuskiej i władz lokalnych z merem Dax. Honory gospodarzy pełnili ordynariusz diecezji Aire-Dax, biskup Philippe Jean Louis Breton oraz Przełożona Generalna S. Evelyne Franc SM.

Francuska telewizja katolicka KTOTV przeprowadziła bezpośrednią transmisję telewizyjną Mszy św. beatyfikacyjnej, dostępną także na ich stronie internetowej.

Telewizja KTOTV w związku z beatyfikacją przygotowała również krótki reportaż prezentujący nową błogosławioną (nagranie i narracja wyłącznie po francusku). W filmie pokazane są miejsce związane zarówno z Siostrą Rutan jak też miejsca związane ze św. Wincentym a Paulo – Barceau de Saint Vincent de Paul, które leży niedaleko Dax. Zobacz film:

Aby dowiedzieć się więcej na temat Błogosławionej Siostry Małgorzaty Rutan SM, w tym poznać jej skrócona biografię, zobacz artykuły w portalu Famvin.org:

Przeczytaj także:

Obłóczyny w kościele Świętego Krzyża w Warszawie i wieczór modlitw z Założycielami

swkrzyz-obloczyny-dsc07410Tradycją jest, że przed rozpoczęciem studiów i po odbyciu Seminarium Internum klerycy naszej Prowincji Zgromadzenia w uroczysty sposób przyjmują sutanny, strój duchownych. Najczęściej obrzęd obłóczyn odbywa się w uroczystość św. Wincentego a Paulo. W tym roku został zaplanowany jako część trwających od 10-go do 12-go września obchodów Roku 350 Rocznicy śmierci św. Wincentego i św. Ludwiki w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, kolebce Zgromadzenia Misji w Polsce. Warszawska świątynia jest także kolejnym etapem na szlaku peregrynacji relikwii Świętych Założycieli po Polsce.

Read More

Ks. Gregory Gay CM ponownie Przełożonym Generalnym

W czwartek, 8 lipca 2010 r. delegaci na Konwent Generalny Zgromadzenia Misji wybierali nowego Przełożonego Generalnego. Niemal punktualnie o godzinie jedenastej,  w trzeciej turze głosowania zgromadzeni w Aula Magna Domu Generalnego Sióstr Miłosierdzia w Paryżu dokonali wyboru.  Na kolejną sześcioletnią kadencję został wybrany dotychczasowy, XXIII następca św. Wincentego a Paulo, ks. George Gregory Gay  CM. Wynik głosowania ogłosił zebranym moderator  ks. Gabriel Naranjo.

Drugim pod względem ilości uzyskanych głosów był ks. Javier Alvarez CM, Dyrektor Generalny Sióstr Miłosierdzia, delegat hiszpańskiej prowincji Madrytu a trzecim ks. Corpus Delgado CM z hiszpańskiej prowincji Saragossy.  Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania i przyjęciu przez Ks. Gregory’ego wyboru, ks. Delgado, Sekretarz Konwentu, płynną łaciną odczytał Dekret Elekcyjny. Wszyscy na stojąco klaszcząc złożyli gratulacje O. Generałowi.  Po czym podchodząc kolejno do Elekta w braterskim uścisku przekazywali życzenia wybranemu.

Tej ceremonii na chwilę przeszkodziła Matka Generalna, Siostra Evelyne Franc.  Po niej do rozradowanych Konfratrów szybko dołączyły Siostry Miłosierdzia.  Radość i świętowanie przeniosły się do ogrodów Domu Generalnego, gdzie Siostry niemalże okrążyły Przełożonego Generalnego.

Zobacz również galerię zdjęć z wyboru Przełożonego Generalnego

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »