Archives Styczeń 2015

Odpust 25 stycznia

Str002a-400x280W uroczystość patronalną naszej świątyni jak i w rocznicą założenia Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w dniach 24-25 stycznia obchodziliśmy dni odpustowe w naszym Kościele Seminaryjnym na Stradomiu. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 24 stycznia uroczystymi nieszporami a następnie ks. bp. Damian Muskus przewodniczył Mszy Świętej w intencjach wspólnot Rodziny Wincentyńskiej. Naszej modlitwie towarzyszył Chór Sióstr Miłosierdzia, przybyli także licznie księża z domów Misjonarskich w Krakowie. Ks. bp. Damian Muskus w homilii wygłoszonej do księży, seminarzystów i zgromadzonych wiernych nawiązał do początków powstania Księży Misjonarzy, do słynnego kazania z Folleville, gdzie św. Wincenty nawoływał do odbycia spowiedzi generalnej.

Konferencja o pochodzeniu Zgromadzenia Misji

Wincenty25-400x280Dnia 25 stycznia 1617 r. św. Wincenty wygłosił w Folleville kazanie o spowiedzi generalnej. On sam traktował to wydarzenie jako początek misji parafialnych oraz jako początek Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Pewnego dnia wezwano mnie do wysłuchania spowiedzi ciężko chorego człowieka, który cieszył się dużym szacunkiem i był uważany w swoim środowisku za bardzo dobrego chrześcijanina. Po dobrze odprawionej spowiedzi, ten człowiek w obecności pani Małgorzaty de Silly de Gondi, żony generała galer wyznał publicznie, że jego sumienie obciążały liczne grzechy, których z powodu wstydu nigdy dotychczas nie wyznawał. Powiedział on: „Gdybym nie odprawił teraz spowiedzi generalnej, byłbym z pewnością potępiony, ze względu na ciężkie winy, nigdy dotychczas nie wyznawane”.

Read More

Rekolekcje ze sztuką i starością w tle

rekolekcje-plakat-325x450Zapraszamy na rekolekcje o Twojej starości. Czy kiedykolwiek myślałeś o Swojej starości? Czy patrzyłeś na Swoje życie z perspektywy, kiedy będziesz człowiekiem w podeszłym wieku? A może już dziś czujesz się stary i zmęczony życiem?

Zapraszamy do tego, by wczytując się w 1 List świętego Jana, w osobę i twórczość Van Gogha, sztukę Ester Villar Starość jest piękna oraz powieść Kjersti Annesdatter Skomsvold Im szybciej idę, tym jestem mniejsza na kilka dni przenieść się w przestrzeń Swojej starości.

Rekolekcje skierowane są do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.

Miejsce: malowniczo położona miejscowość Ignaców

Read More

Warsztaty dla kleryków – TROSKA O POWOŁANIE

Sk04-400x280Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak bardzo potrzebna jest formacja ludzka kandydatów do kapłaństwa. Dobrze ukształtowane człowieczeństwo kandydata do kapłaństwa to podstawa w przyszłej pracy duszpasterskiej; a dobra formacja ludzka to niezbędna pomoc w pokonywaniu kryzysów w powołaniu, w budowaniu zaufania i przyjaźni z innymi ludźmi.

Misjonarski Ośrodek Formacyjny Vincentinum w Krzeszowicach k/Krakowa  prowadzony jest przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, które ma w swym charyzmacie troskę o formację duchowieństwa proponuje w 2015 roku  kolejną już sesję warsztatową dla kleryków: Troska o powołanieformacja ludzka.

Na sesji będą realizowane następujące zagadnienia:

Read More

Zaproszenie na Wielkopostne rekolekcje

GostynMoi Drodzy tworzący Rodzinę Wincentyńską U progu Nowego 2015 Roku zapraszam na Rekolekcje Wielkopostne Rodziny Wincentyńskiej, które odbędą się w Gostyniu, w domu rekolekcyjnym przy Świętogórskim Sanktuarium prowadzonym przez zgromadzenie św. Filipa Neri. Rozpoczęcie w piątek 27 lutego o godzinie 17.00 a zakończenie w niedzielę 1 marca około południa. 

Gościem specjalnym rekolekcji będzie Lech Dokowicz, polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie. Od kilku lat prowadzi multimedialne rekolekcje ewangelizacyjne Któż jak Bóg, mające na celu nawrócenie i odnowę życia duchowego.  Animację liturgiczną i śpiew tradycyjnie poprowadzi s. Iwona razem z Wincentyńską Młodzieżą Maryjną. Wspominając poprzednie nasze spotkania ufam, że i w tym roku Niepokalana wyprosi nam szczególne Boże błogosławieństwo.

Read More

Nowy Kardynał Zgromadzenia Misji

VescoviEtiopia4 stycznia 2015 r. Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM został ogłoszony kardynałem przez papieża Franciszka. Insygnia nowej godności odbierze 14 lutego. Urodził się 14 lipca 1948 r. w Tchela Claka. Etiopski hierarcha Kościoła katolickiego obrządku etiopskiego, arcybiskup metropolita Addis Abeby oraz Kardynał nominat. Przyjęty do Zgromadzenia Misji w 1974 r. Wyświęcony na kapłana 4 lipca 1976 r. Sakrę biskupią przyjął 25 stycznia 1998 r. (udzielił mu jej kardynał Paulos Tzadua), otrzymał tytuł biskupa tytularnego Bity. Od 7 lipca 1999 roku jest arcybiskupem Addis Abeby.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »