Gala jubileuszowa ks. bp Albina Małysiaka

16 maja (niedziela) i 17 maja (poniedziałek) w Krakowie odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszu 40-lecia święceń biskupich ks. bp Albina Małysiaka CM. Pierwotnie były zaplanowane miesiąc wcześniej, ale na przeszkodzie stanęły wydarzenia pod Smoleńskiem, okres żałoby narodowej i pogrzeb Prezydenta RP i jego małżonki. Szczęśliwie udało się przesunąć obchody na obecny czas. W niedzielę odprawiona została koncelebrowana Msza św. dziękczynna w katedrze Wawelskiej otwarta dla wszystkich, którzy chcieli w niej uczestniczyć. W poniedziałek, w Teatrze im. Słowackiego miała miejsce gala jubileuszowa, w której uczestniczyły zaproszone wcześniej osoby.

Dziękczynna Eucharystia została odprawiona w katedrze, w niedzielę, o godzinie 17:30. Wierni wypełnili świątynię całkowicie. Liturgii przewodniczył sam dostojny jubilat. Pierwszymi koncelebransami byli ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i ks. kardynał Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski. Towarzyszyli im inni biskupi, Przełożeni zakonni, Konfratrzy ks. Małysiaka i przyjaciele.

Kardynał Dziwisz w powitaniu przywołał słowa papieża Pawła VI z bulli nominacyjnej biskupa Małysiaka, mówiąc, że nadzieje Ojca Świętego w niej wyrażone spełniły się. Podkreślił, że biskup Małysiak przez lata swojej posługi zasłużył na uznanie i wdzięczność krakowskich biskupów, także cała archidiecezja darzyła go i nadal darzy ogromną sympatią i miłością.

“Zgromadzeni w katedrze na Wawelu na eucharystii dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem naszej archidiecezji przez pasterską posługę księdza biskupa Albina, spełnianą z wielkim zaangażowaniem duszpasterskim” – mówił Metropolita – “Budujemy się jego niezachwianą wiernością Kościołowi i Ojczyźnie. Współczesne pokolenie, zwłaszcza młodych ludzi, może uczyć się od niego miłości Kościoła i zdrowego patriotyzmu”.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. bp Jan Szkodoń, sufragan krakowski. W imieniu wiernych podziękowanie jubilatowi złożył aktor Tadeusz Szybowski, który w filmie o biskupie – “Z wiarą na głęboką wodę” – wcielił się w rolę ks. Albina Małysiaka.

Na zakończenie, jak zwykle z werwą i bardzo dynamicznie głos zabrał Biskup Nestor. Podziękował uczestnikom liturgii za to, że się “modlili ze mną, ale i za mnie”. Postawa świeckich, którzy często dają wspaniały przykład pobożnej modlitwy jest dla niego bardzo budująca, powiedział dalej. Jak to jest w jego zwyczaju, o czym wiedzą ci, którzy Jubilata dobrze znają, nie mogło się obyć bez odwołania do bieżącej sytuacji w kraju. Zgromadzeni usłyszeli, że Kościół od samego początku interesował się i zajmował problemami politycznymi. Wiele miejsca w swojej posłudze, działalności poświęcali tym zagadnieniom m.in.: św. Stanisław Biskup i Męczennik, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i wielki nauczyciel wszystkich narodów Ojciec Święty Jan Paweł II.

Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Chór Mariański z parafii NMP z Lourdes w Krakowie pod dyrekcją dr Jana Rybarskiego. Ks. bp Małysiak był proboszczem tej parafii niemal przez 11 lat aż do uzyskania nominacji biskupiej. Był proboszczem wtedy, gdy pracę organisty zaczynał w niej p. Jan Rybarski. Wystąpili także soliści Ewa Warta-Śmietana, Małgorzata Westrych, Tadeusz Malak, Witold Zalewski.

Na drugi dzień, w poniedziałek, 17 maja, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się uroczysta gala . To druga część zaplanowanych obchodów jubileuszu. Całość zapowiadali i prowadzili znani krakowscy aktorzy Krzysztof Globisz i Tomasz Schimscheiner. W części oficjalnej zaproszeni przedstawiciele władz składali Jubilatowi podziękowania, życzenia i gratulacje – Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda, I Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch i wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

Na początku uroczystości, minister Andrzej Duda wręczył ks. biskupowi przyznany mu jeszcze przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, najwyższe polskie odznaczenie państwowe (obok orderu Orła Białego).

W swoim przemówieniu Marszałek Nawara powiedział – “Od lat dane nam jest spotykać Księdza Biskupa na wspólnej drodze pracy dla Małopolski i Krakowa. Z całego serca dziękujemy Waszej Ekscelencji za szczerą pomoc w pokonywaniu wielu trudów tej drogi. Pamiętamy również o świadectwie bezgranicznej miłości bliźniego i niezłomnym patriotyzmie, którym Ksiądz Biskup, wówczas niedawno wyświęcony kapłan Kościoła Katolickiego, dał wyraz w latach okupacji hitlerowskiej, ratując życie osobom narodowości żydowskiej oraz prowadząc tajne nauczanie”.

Ponadto Dostojny Jubilat otrzymał szereg podarunków: Marszałek Małopolski wręczył biskupowi Małysiakowi dar – wykonaną w latach 50-tych ubiegłego stulecia kopię średniowiecznej rzeźby Madonny; Wiceprezydent Krakowa wręczyła klucz do bram miasta; Przewodniczący Rady Miasta miniaturę Krzyża Nowohuckiego, przedstawiciele Bractwa Kurkowego wręczyli upominki.

Po tej części oficjalnej zgromadzeni obejrzeli premierowy pokaz filmu Anny Kaszewskiej i Łukasza Lecha „Z wiarą na głęboką wodę” (premiera telewizyjna miała miejsce 18 maja w TVP Kraków) oraz książkę Adama Suwarta „Droga przez stulecie” – wywiad-rzekę z Jubilatem. Ostatnią częścią gali był występ artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Gospodarzem obchodów jubileuszowych był Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Organizatorami, Duszpasterstwo Artystów, Śródmiejski Ośrodek Kultury i Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz”. Partnerami byli: Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, Katolickie Centrum Kultury w Krakowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków, Gmina Ślemień (rodzinna ks. biskupia),Dowództwo Sił Operacyjnych Wojska Polskiego z siedzibą w Krakowie, Parafia Archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu, Parafia Prepozytury Najświętszego Salwatora w Krakowie (na ternie której Jubilat mieszka), Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Stowarzyszenie “U Siemachy”, Prowincja Polski Zgromadzenie Księży Misjonarzy.

[wykorzystano materiały
Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wiadomości24.pl, eKai.pl, TVP Kraków.]

Inne informacje

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies
Translate »