Wystawa “Skarby kościoła stradomskiego”

wystawa-ornaty-4Przy okazji uroczystości święceń kapłańskich, w sobotę, 28 maja została otwarta kolejna wystawa w Muzeum Historyczno-Misyjnym Księży Misjonarzy w Krakowie. Obecna wystawa zatytułowana “Skarby kościoła stradomskiego” podzielona jest na trzy ekspozycje. W jednej pokazane są historyczne szaty liturgiczne, w drugiej paramenty liturgiczne, a trzecia prezentuje zbiór dokumentów i pamiątek ks. bp Albina Małysiaka CM, który w 2011 roku obchodzi 70-lecie kapłaństwa. Ks. Biskup Jubilat jest patronem honorowym wystawy. Dla publiczności wystawa będzie dostępna od 30 maja do 26 czerwca 2011.

Wystawa jest czynna
w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach: 14:00 – 17:00
w niedziele w godzinach: 13:00 – 15:00

W okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) będzie możliwość zwiedzenia wystawy po uprzednim zgłoszeniu i uzgodnieniu z Dyrektorem Muzeum,
ks. Wacławem Umińskim CM: tel. 12 422 88 77 w. 239, 604 524 899
muzeum@misjonarze.pl

Kamień węgielny budowę kościoła Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła na Stradomiu położono w 1693 r. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1719 – 1728, według projektu Kacpra Bażanki. Został konsekrowany w 1732 r. przez sufragana krakowskiego, biskupa Michała Kunickiego.

Obecna wystawa ma na celu ukazanie zbiorów zgromadzonych na przestrzeni wieków przez misjonarzy posługujących w tej świątyni. Jej realizacja była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, które na czas jej trwania udostępniło specjalistyczne gabloty do ekspozycji zabytkowych szat i strojów. W ramach tej samej współpracy niektóre zbiory Muzeum Historyczno-Misyjne są wypożyczane na wystawy organizowane przez Muzeum Narodowe.

W pierwszej części prezentowane są szaty liturgiczne – głownie komplety, tzn. ornat rzymski wraz ze stułą, manipularzem, velum i bursą w pięciu kolorach: białym, czerwonym, różowym, zielonym i czarnym. Do najstarszych zaliczyć możemy komplet zielony z pierwszej połowy XVIII wieku pochodzący z Francji.

Równie ważny jest też komplet różowy z drugiej połowy XVIII wieku. Ciekawie prezentują także komplety z XIX wieku. Wśrod nich na uwagę zasługują: biały wykonany w 1863 przez Siostry Wizytki, ofiarowany ks. Wizytatorowi Andrzejowi Dorobisowi CM jak również zielony wykonany w 1883 przez warsztat Traefel & Co. St. Gall w Szwajcaria.

W drugiej części ekspozycji umieszczone zostały paramenty liturgiczne. Do ważnych eksponatów z tej grupy zaliczyć możemy następujące: kielich w stylu renesansowym z pierwszej połowy XVII wieku z symbolami męki Chrystusa; kielich w stylu regencji z ok. 1726 r. z przedstawieniami świętych jezuickich przeznaczony dla Arcybractwa Konania Pana Jezusa; kielich z XIX wieku bogato zdobiony aplikacjami z kamieni.

W tej części prezentowane są również puszki na komunikanty m.in. puszka z pokrywą zwieńczoną koroną w stylu neobarowym z 1835 r. autorstwa M. Dietricha jak również monstrancje m.in. monstrancja w stylu barokowo-klasycystycznym z ok. 1806 r.

Odrębna ekspozycja zawiera medale i ordery zgromadzone przez J.E. ks. Albina Małysiaka CM. Można wśród nich wyróżnić medale o tematyce: maryjnej i papieskiej, przedstawiające świętych i błogosławionych oraz szeroko pojęte pamiątkowe. Eksponowany jest na przykład oryginał dyplom “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” nadany Biskupowi Albinowi za ratowanie Żydów w czasie wojny.